Techinside Google News
Techinside Google News

Tamamen hidrojenle çalışan yat!

Tamamen hidrojenle çalışan yat, denizcilik sektöründe bir ilk oldu. Bu yat, bireysel denizcilik taşıtları için örnek oluyor.
- Advertisement -

Lüks bir süper yat olan Project 821, hidrojen teknolojisinin standartlarını belirledi! Her ne kadar hidrojen sıklıkla alternatif enerjide önemli bir faktör olarak duyurulsa da pratik uygulaması, avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak açısından çok önemli. 4 Mayıs 2024’te başlatılan Proje 821, özellikle süper yatlar için hidrojen teknolojisini geliştirmeyi amaçlıyor. Şu anda yakıt hücresi sistemlerinin veya hidrojen depolamanın yönetimini sınıf, bayrak devleti veya Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) düzeyinde yöneten hiçbir kural bulunmadığından, bu proje oldukça önemli. Sonuç olarak Feadship, 100 metreden uzun tekneler için ölçekli teknolojinin yanı sıra olası yönergeler ve prosedürleri oluşturmak için Lloyd’s Register ve süper yat komisyoncuları Edmiston ile birlikte çalıştı.

Tamamen hidrojenle çalışan yat

Hidrojen yakıt hücrelerinin ilk olarak Apollo Ay görevlerinde kullanılmasından bu yana denizcilik endüstrisinde çok az uygulaması oldu. Proje 821, özellikle bu kadar büyük bir gemi için birçok zorluk barındırıyor. Hidrojen çok verimli bir enerji kaynağı. Ancak dizel yakıtın yalnızca yüzde 10’u kadar yoğun olduğundan -253°C’de (423°F) basınç altında depolanması gerekiyor. Proje 821’in özel santraller aracılığıyla 16 yakıt hücresine DC gücü sağlaması için geminin dört tondan fazla hidrojen taşıması gerekiyor. Bu düzenleme, metallerin hidrojen kırılganlığı veya su buharını yönetmek için gereken benzersiz havalandırma bacaları gibi sorunları dikkate almadığı için gövdenin uzatılması gerekiyordu. Ayrıca hidrojene erişilemiyorsa, geminin yakıt hücrelerine güç sağlamak için metanol taşıması gerekiyor.

Bu gelişmelere rağmen hidrojen tek başına geminin tüm güç ihtiyacını karşılayamıyor. Limana giriş ve çıkış veya ekolojik açıdan hassas alanlardan geçiş gibi yalnızca 18 km/saat altındaki çok kısa geçişler için uygundur. Bunun yerine, hidrojen öncelikle ısıtma ve iklimlendirme gibi itici olmayan tüm güç gereksinimlerini içeren “otel yüküne” güç sağlar. Feadship’e göre hidrojen bu yükün yüzde 78’ini karşılayabiliyor ve bu da demirdeyken bir hafta boyunca sessiz ve temiz bir operasyona olanak sağlıyor.

Royal Van Lent Tersanesi’nin Feadship Direktörü ve CEO’su Jan-Bart Verkuyl: “Amaç sadece bu proje için değil, dünya için yeni, temiz bir teknoloji geliştirmekti. Tamamen yeni bir enerji üretimi türü için sınıf ve bayrak güvenlik düzenlemelerinin geliştirilmesinin yanı sıra araştırmanın değeri, herkesin kullanımına sunmaktan gurur duyduğumuz bir ilerleme” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir