Techinside Google News
Techinside Google News

Teknik İşten Çıkarmalar Yeni Bir Girişim Dalgasını Besliyor !

Google'daki mühendislik müdürü işinden ayrılacağını düşünen Henry kirk  kendi şirketini kuracağını biliyordu. Ancak Ocak ayında teknoloji devi tarafından işten çıkarılan 12.000 çalışandan biri olduğunda ayrılışın beklenenden daha erken ve bir şekilde olsa da zamanının geldiğine karar verdi.

Google’daki mühendislik müdürü işinden ayrılacağını düşünen Henry kirk  kendi şirketini kuracağını biliyordu. Ancak Ocak ayında teknoloji devi tarafından işten çıkarılan 12.000 çalışandan biri olduğunda ayrılışın beklenenden daha erken ve bir şekilde olsa da zamanının geldiğine karar verdi.

Kirk ve Google’dan kovulan diğer beş kişi, şimdi kendi yazılım tasarım ve geliştirme stüdyolarını kurmak için çalışıyor. Google’dan atıldığını ve yeni girişimini,  15.000’den fazla tepki toplayan bir LinkedIn gönderisiyle duyurdu. Kirk, gönderiyi yaptığından beri yeni ajansla çalışmak isteyen veya bir başarısızlıktan fırsat yaratma girişiminde kendisine iyi dileklerini dile getiren insanlardan şaşırtıcı bir şekilde 1.000’den fazla mesaj aldığını söylüyor. Ekip, vizyonu bir araya getirmek için Mart ayının sonuna kadar kendilerine süre verdi.

- Advertisement -

Kirk, “Sırtım duvara dayalı çünkü ayaklarımın üzerinde durmam gerekiyor”.

Sektördeki iş kayıplarını takip eden bir site olan Layoffs.fyi’ye göre, teknoloji şirketleri 2022’de en az 160.000 işçiyi işten çıkardı. Kesinti, 100.000’den fazla kişinin işini kaybetmesiyle 2023’e kadar devam etti. Göz açıp kapayıncaya kadar, yüksek maaşları ve cömert ikramiyeleriyle tanınan en büyük ve en kazançlı teknoloji şirketleri daha riskli bir seçim gibi görünmektedir.

Kirk, yeni bir şeyler deneyen bir grup işçiden biri; işe alma çılgınlıkları bordro tasfiyesine dönüşen dev şirketlerde başka pozisyonlar aramak yerine, kendi patronları olmayı seçiyorlar. Birçoğu için, sağlıklı kıdem tazminatları, kendi fikirlerini geliştirmek için geniş bir teminat sağlar. Ve işten çıkarmalar onlara nihayet tutkulu bir proje üzerinde çalışmaları için alan sağlıyor. Yatırımcılar için sağlam bir başlangıç, zorlu ekonomik koşullarda düşen hisse senetlerinden daha iyi bir bahis olduğunu kanıtlayabilir. Çeviktirler ve daha az maliyetleri vardır.

Bazı erken göstergeler, yeni kurucularda bir artış olduğunu gösteriyor.

Bir şirket sözcüsü olan Lindsay Amos, başlangıç ​​hızlandırıcı  Y Combinator’ın 2022’de başvuruların yüzde 20 arttığını ve toplamda 38.000’den fazla aldığını söyledi. Geç başvuruların veya Ocak 2023’te yapılan başvuruların sayısı beş kat arttı. Risk sermayesi şirketleri , yatırımcıları daha fazla getiri aramaya teşvik eden düşük faiz oranlarının ardından yeni girişimlere yatırım yapmak için rekor bir nakit yığını üzerinde oturuyor  . Bununla birlikte, yeni kurucular, kendilerinden önce gidenlere göre daha zor bulabilirler. WeWork ve  Theranos gibi tek boynuzlu atlarda bir dizi kurucu skandalı yatırımcıların en son parlak vaatlere para yatırmadan önce bir şirkette daha derine inmelerine neden oldu.

Ve bu yeni kurucular istikrarsız bir pazara giriyor. Başlangıç ​​değerlemeleri  düştü . Faiz oranları yükseldikçe ve teknoloji hisseleri zayıfladıkça risk sermayedarları fonlarını daha sıkı tutuyor. Crunchbase’den alınan verilere göre, 2022’nin sonlarına doğru tohum aşaması finansmanı yeni başlayanlar için yıldan yıla yüzde 35 düştü  . Ve son işten çıkarmalar, bu fonları avlamak için daha fazla girişim gönderiyor.

WIRED ile konuşan dört yeni kurucu, teknik ve endüstri uzmanlıklarının bir parçası olması gerekmeyen satış konuşması ve bağış toplama gibi yeni beceriler geliştirmenin stresini anlatıyor. Ama Kirk gibi çoğu da enerji dolu hissediyor. Onlar için işten çıkarmalar, uzun süredir oyalanan bir fikrin peşine düşmek için bir itici güç sağlıyor. Ancak yeni bir girişimcinin iş yükü affetmez olabilir. Zhu, hasta alımı ve not alma gibi sağlık yönetimi görevlerini otomatikleştiren Maida AI üzerinde her gün çalıştığını söylüyor. Geçen yaz sanal bakım şirketi Carbon Health 250 işçiyi işten çıkardığında işini kaybettiğini söylüyor.

İşten çıkarılmayan bazıları bile bu anı kendi başlarına bir şeyler başlatmak için kullandı.

NFT platformu OpenSea ve Squarespace’in eski bir yazılım mühendisi olan Nish Junankar, bazı ekip üyelerini işten çıkarmalar nedeniyle kaybettikten sonra OpenSea’den ayrıldığını söylüyor  . Junankar, daha az iş arkadaşının daha uzun saatler ve daha fazla çalışma anlamına geleceğinden korktuğu için daha fazla stok içeren bir alıkoyma paketini geri çevirdiğini söylüyor. Bunun yerine ayrılmaya ve farklı mağazalardan ev eşyası listelerini tek bir yerde toplayan bir platform olan  Feasier’i başlatma fikrinin peşine düşmeye karar verdi .

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir