Teknoloji cinsiyetçiliği raporu yayınlandı

0

teknoloji cinsiyetçiliği

Çin’de teknoloji şirketlerinin incelemeye alındığı bir rapor, teknoloji cinsiyetçiliği konusundaki ayrımcılığı ortaya koyuyor. Dijital çağ, teknoloji cinsiyetçiliği gibi yeni bir ayrımcılığı oluşturuyor.

Çin’deki şirketler teknoloji cinsiyetçiliği yapıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), teknoloji sektöründeki dev şirketlerin uyguladığı teknoloji cinsiyetçiliğini ortaya koydu. Baidu ve Alibaba gibi teknolojiye yön veren markaların, iş başvuru ilanlarında ve reklamlarında uyguladığı cinsiyet eşitsizliği dikkat çekiyor.

Bu konu hakkında HRW Çin Direktörü Sophie Richardson konuyla ilgili olarak “Çinli yetkililer iş yerinde cinsiyet ayrımcılığını yasaklayan yasaları uygulamıyor” dedi.

99 sayfadan oluşan raporda HRW, son beş yılda Çinli iş sitelerinde yayınlanan 36.000 reklamın analizini yayınladı. İlanlarının çoğunda erkek adaylara öncelik tanındığı tespit edildi. Ayrıca yayınlanan reklamlarda ‘güzel kadın çalışanların’ yer aldığı tespit edildi.

Cinsel ayrımcılığın arkasında pek çok nedenin yer aldığı düşünülüyor. Bu dürtüyü ilkel düşüncelerin yanı sıra annelik izni gibi durumlar nedeniyle kadın çalışanların daha fazla izin kullanması gibi durumlar da tetikliyor olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>