Techinside Google News
Techinside Google News

Teknoloji dünyası Davos’ta ne kadar temsil ediliyor?

Dünyanın en önemli politik ve ekonomik fuarı da diyebileceğimiz Dünya Ekonomik Forumu başladı. Peki, sayıları 2500'ü bulan yöneticiyi bir araya getiren etkinlikte teknoloji dünyası ne kadar temsil ediliyor?
- Advertisement -

Türkiye’deki kamu yönetiminin 6 yıl aradan sonra yeniden üst düzey katılma kararı verdiği Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre’nin Davos kasabasında bugün başladı.

Politikacıların dışında iş dünyasından pek çok ismin de yerini aldığı organizasyona sektörler özelinde baktığımızda 25 farklı sektörden temsilciler olduğu görülüyor. Kamu, sivil toplum ve akademi dünyası 816 katılımcıyla ilk sırada yer alırken, onu 363 temsilciyle medya ve eğlence, 247 temsilciyle ise finans dünyası izliyor.

Teknoloji dünyası nerede?

Davos’ta teknoloji nerede diye baktığımızda ise Bilgi Teknolojileri‘nin 122 temsilciyle altıncı sırada kendine yer bulduğu görülüyor. Telekom sektörü ise 82 kişiyle temsil edilmiş.

Dünya Ekonomik Forumu için aynı zamanda global ekonominin ne yöne doğru ilerlediğini ortaya koyan bir gösterge demek de mümkün. Alt sektörlere bakıldığında karşımıza çıkan “Enerji Teknolojileri“, kapsadığı Akıllı Şebekeler (Smart Grid) ve akıllı sayaçlar gibi konularla karşımıza çıkıyor. Bu sektör, 28 katılımcıyla Davos’ta yerini almış. Önümüzdeki yıllarda daha yukarılarda görmek şaşırtıcı olmayacak.

 

Neden Davos?

Organizasyonun bu kadar popüler olmasında, yeni iş bağlantılarına olanak tanıyan kurgusunun büyük önemi var. Düzenlenen özel yemekler, eğlenceler, organizasyonlar bu bağlantıların kurulmasını kolaylaştırıyor. Forum’un küçük bir kasabada yapılması ve her yere yürüyerek gidilebilmesi de artı değer katıyor.

Türkiye’nin durumu

Bu yılki Dünya Ekonomi Forumu’na Türkiye’den katılan isim sayısı 30. Karşılaştırma için Yunanistan’ın 4, İtalya’nın 37, İngiltere’nin 283, ABD’nin ise 791 isimler yerini aldığını ekleyelim. Rusya’nın 67, Kore’nin 25, Çin’in 56, Japonya’nın ise 56 katılımcısı bulunuyor. Diğer detayları yazımızın içindeki interaktif infografikten inceleyebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir