Teknoloji patronları Çin Başkanı ile buluştu

0

Apple’ın CEO’su Tim Cook ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de dahil olmak üzere, teknoloji ve iş dünyasının önde gelen yöneticileri Çin Başkanı Xi Jinping ile görüştüler.

Buluşma, Çin’in en önemli üniversitelerinden BeijingTsinghua Üniversitesi’nin yıllık danışmanlar kurulu toplantısı sonrasında gerçekleşti. Teknoloji ve iş dünyasının en büyük patronları, BeijingTsinghua Üniversitesi’nin İşletme Fakültesi’nde danışmanlık görevinde bulunuyorlar. Bu aslında onursal bir makam ve ünlü iş adamları yılda bir kere sembolik olarak üniversitede kürsüye çıkıp öğrencilere ders veriyorlar.

Elbette bu görevi kabul eden CEO’ların, şirketlerini Çin pazarına sokmak konusunda işleri kolaylaşıyor. Ancak yine de Çin Komünist Partisi Facebook’un Çin’e girmemesi konusunda çok kararlılar.

Peki toplantıya kimler katıldı?

Bu yılki toplantıda da hem Çin’den hem de dünyadan büyük patronlar, Çin Başkanı ile buluşup, üniversitenin danışmanlar kurulunu gerçekleştirdiler. Toplantıda ise teknoloji dünyasından Tim Cook, Robin Li, Jack Ma, Pony Ma, Elon Musk, Satya Nadella, Masa Son ve Mark Zuckerberg göze çarpıyordu.

Toplantıdan medyaya yansıyan detaylar, sembolik iyi niyet dileklerinden öteye geçmediyse de kapalı kapılar ardından CEO’ların Çin Başkanı’na, şirketlerinin Çin’deki faaliyetleri için daha fazla kolaylık sağlanması için talepte bulundukları biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>