Teknoloji sektöründe erkek aday hakimiyeti devam ediyor

0

Teknoloji sektörü

Hired’in araştırmasına göre, geçen yıl teknoloji işlerini doldurmaya çalışırken, üç şirketten biri (yüzde 36,7) yalnızca erkek adaylara mülakat talebi gönderdi.

Teknoloji endüstrisi, çeşitlilik sorunlarıyla uzun süredir mücadele ediyor. Dünya çapında her 10 yazılım geliştiricisinden dokuzundan fazlası erkek. Hired, geçen yıl sadece erkek adaylara mülakat talebi gönderen pozisyonların yüzdesinde gerçekten “önemli bir düşüş” olduğunu söyledi. 2020’de bu rakam yüzde 42.4 idi ancak bu yılın verileri hala yapılacak önemli işler olduğunu gösteriyor.

Hired: “Bu bir ilerleme, ancak rollerin yaklaşık yüzde 40’ının kadın adaylarla hiç görüşme talep etmediği anlamına geliyor” diyor.

Hired’in şefi Josh Brenner: “İşverenlerin işe alım sürecinde kadınları dikkate alma ve adil maaş teklifleri verme olasılığı her zamankinden daha yüksek olsa da, kadınlar hala genel olarak yeterince temsil edilmiyor ve erkeklere kıyasla mülakat alma olasılıkları daha düşük” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>