Teknolojinin rekabetteki önemi

0

Oracle, dünyanın dört bir yanında düzenlediği Oracle Day 2014 etkinliği 11 Kasım Salı günü İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. Etkinliğin Altın Sponsoru Experteam oldu. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Arto Mıgırdiçyan, ‘Teknoloji yatırımlarından hızlı ve tatmin edici geri dönüş alınır?’ konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

Ayrca Experteam Danışmanlığında gerçekleştirilen, Oracle İş Ortakları Çözümleri ve Başarı Hikayeleri oturumunda ise ‘PepsiCo TurNkey’ projesinin detayları paylaşıldı.

Teknoloji yatırımlarından hızlı ve tatmin edici geri dönüşün nasıl alınacağı konusunda ipuçları veren Arto Mıgırdiçyan, “Dünya hızlı ve dramatik şekilde değişiyor, aktif internet kullanıcı sayısı günümüzde 3 milyarı aştı, bu yılın başında ise bu rakam 2,5 milyar idi. Yani daha bir yıl dolmadan internet kullanımı dünya genelinde yüzde 20 gibi bir artış gösterdi. Facebook’un aktif kullanıcısı sayısı 1.35 milyar, yani dünyadaki internet kullanıcılarının neredeyse yarısı Facebooku aktif olarak kullanıyor. Türkiye de Facebook kullanımında dünyada ilk 10’da yer alıyor. Bu rakamlar kişisel tüketicilerin çok uzun zaman önce dijital yaşamda etkin olarak var olduklarını gösteriyor. Bu yeni alışkanlıklar artık kurumsal tarafta da Bilgi Teknolojilerini dönüşüme zorluyor “dedi.

Artık şirketlerin bulut üzerinden sosyal medya ve mobil cihazları en iyi şekilde kullanarak kendilerine katma değer sağlamayı hedeflediğini aktaran Arto Mıgırdiçyan sözlerine şöyle devam etti: “90’lı yılların ikinci yarısında dünyada internet dönemi yaşanırken şimdi S.N.A.C. dönemi yaşanıyor. Böyle bir ortamdayken, mevcut karmaşık IT yapıları ile yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek oldukça zor bu da iş birimleri tarafında memnuniyetsizliğe yol açıyor. Yaşanan gelişmeler doğrultusunda teknoloji yatırımlarında maksimum fayda sağlamak için önemli ve olmazsa olmaz parametreler dış kaynak kullanımı ile işe odaklanma, tekil tedarikçi, modernizasyon ve bulut konularına yoğunlaşmak gerekiyor. Dış kaynak kullanımını etkin olarak kullanmak rekabetçi bir ortamda yarışırken, şirketin geleceğine yön verecek ve hız kazandıracak bir platform olacaktır.  Modern sistemlere acil olarak geçmek gerekiyor. Sektörde kabul görmüş en iyi çözümleri bulut üzerinden kullanarak bu dönüşüme adapte olan şirketler gerek doğru yatırım gerekse hızlı ve tatmin edici yatırım geri dönüşleri ile rekabetçi ortamda öne geçeceklerdir.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>