Telefon endüstrisi başarılı bir dönem geçiriyor

0

telefon endüstrisi

Gartner ve IDC verilerine göre telefon endüstrisi başarılı bir dönem geçiriyor. Çip kıtlığına rağmen tedarik sorunu yaşanmaması, önemli bir etki yarattı.

Telefon endüstrisi başarılı yükselişine devam ediyor

Devam eden küresel sağlık krizi ve yarı iletken sıkıntısı da dahil olmak üzere bazı olumsuz koşullara rağmen, akıllı telefon tedarikinde sorun yaşanmadı diyebiliriz.

Teknoloji araştırma firması Gartner’a göre, küresel akıllı telefon satışları 2021’in ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 10,8 artışla yaklaşık 329 milyona ulaştı ve satışlar da artmaya devam edecek. 2020 yılında ise akıllı telefon satışlarında büyük bir düşüş yaşandı ve sevkiyatlar bir önceki yıla göre %10,5 azaldı. Buna büyük ölçüde COVID-19 salgını bağlamında öngörülemeyen ekonomik koşullar arasında temkinli tüketici harcamaları neden oldu.

Gartner kıdemli araştırma direktörü Anshul Gupta, “Akıllı telefonlara olan talep, alıcılar daha yüksek özellikleri ve daha iyi kullanıcı deneyimini tercih ettiği için bu çeyrekte güçlü olmaya devam etti. 2020’deki bastırılmış talep, 2021’de küresel akıllı telefon satıcıları için avantaj sağlamaya devam ediyor” dedi.

Akıllı telefon endüstrisindeki büyümenin birincil itici gücü, 5G cihazlarına artan tüketici ilgisi oluyor. Pazar araştırması firması IDC, 5G cihaz sevkiyatlarının bu yıl 570 milyon adede ulaşacağını tahmin ediyor. Bu da 2020’ye kıyasla yüzde 123’ten fazla büyüme anlamına geliyor.

IDC ayrıca 2022’nin sonunda 5G birimlerinin tüm akıllı telefon gönderilerinin yarısından fazlasını (yüzde 54,1) oluşturacağını tahmin ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>