TELKODER, yerli platformların vergi dezavantajına dikkat çekti

0

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak
TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak

TELKODER,  elektronik haberleşme sektöründe tüm dünyada her geçen gün daha da popüler hale gelen İnternet Tabanlı Hizmetleri (ITH/OTT – Over The Top) mercek altına alarak detaylı bir çalışmaya imza attı. Hazırlanan İnternet Tabanlı Hizmetler (ITH/OTT) – Elektronik Haberleşme Sektörüne Etkisi ve Düzenleme Önerileri başlıklı raporda, ses, video ve içerik hizmetlerini içeren Türkiye kaynaklı ITH uygulamalarının yurt dışı kaynaklı benzerlerine göre haksız rekabet koşulları ile mücadele etmek durumunda kaldığı vurgulandı.

Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran ve önemli ihtiyaçlarını karşılayan Apple TV, YouTube, WhatsApp, Skype gibi ITH uygulamaları ile benzer hizmetler olan D-Smart Blu, Tivibu, Turkcell TV, Wirofon, Digiturk Play gibi yerel uygulamaların yaygınlaşması ve eşit rekabet şartlarının oluşturulması için mevcut düzenlemelerin değişmesi gerektiği dile getirilerek çözüm önerileri sunuldu.

Yerli şirketlerin vergi yükü azaltılmalı

TELKODER tarafından hazırlanan raporda, yerli ITH uygulamaları yaygınlaşana kadar, haberleşme kapsamında sunulan hizmetlerin diğer ücretlerden (kurum masraflarına katkı payı vb.) belli bir süre ya da tamamen muaf tutulması talep edilirken, bu alanda özel iletişim vergisi ve katma değer vergilerinin de asgariye indirilmesi gerektiği belirtildi. Bu sayede haberleşme alanındaki yerli ITH uygulamalarının, yurt dışı kaynaklı ücretsiz ITH uygulamalarına karşı rekabet edebilecek hale gelebilmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiği vurgulandı.

TV hizmetleri alanında da yerli ITH firmalarının desteklenmesi gerektiğini belirten TELKODER, bu kapsamda da, isteğe bağlı yayıncılık lisansının kaldırılmasını tavsiye ederken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirmeye tabi tutulmayan hizmetler için RTÜK tarafından böyle bir yetkilendirme talep edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

İnternet Tabanlı Hizmetler (ITH/OTT) – Elektronik Haberleşme Sektörüne Etkisi ve Düzenleme Önerileri adlı rapor ile ilgili konuşan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Tüm görsel veya işitsel medya hizmetlerinin internet ile birleştiğini görüyoruz. İnternet teknolojisi ile artık tüm medya hizmetlerini birarada ve aynı anda alabiliyoruz. Tüm gelişmeler, beraberinde yeni kavramları yeni hizmet çeşitlerini de getiriyor; ITH bu değişim sürecinin önemli bir getirisi olarak haberleşme, yayıncılık ve oyun hizmetlerinde karşımıza çıkıyor. İnternet ile içiçe geçmiş bu hizmetlerin düzenlemeleri bir an önce hayata geçirilmeli, bu yapılırken elektronik haberleşme sektörünün rekabetçi yapısının bozulmaması mutlaka dikkate alınmalıdır.” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>