Techinside Google News
Techinside Google News

Temiz enerjinin geleceği: Fervo Energy Jeotermal enerjiyi ulaşılabilir hale getiriyor!

Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Fervo Energy, inovatif çalışmalarıyla jeotermal enerjiyi daha erişilebilir hale getiriyor.

Yenilenebilir enerji sektöründe önemli bir role sahip olan jeotermal enerji, Fervo Energy Jeotermal‘nin inovatif çalışmaları ile daha da erişilebilir hale geliyor. Firma, Google ile gerçekleştirdiği “yeni nesil jeotermal enerji projesi” kapsamında, jeotermal enerji tesislerinde çığır açan adımlar atmaya devam ediyor.

Fervo Energy Jeotermal’nin sunduğu yeniliklerle, jeotermal enerjiye ulaşmak sadece 21 günde mümkün hale geldi. Bu, 2022 yılında Google ile başlatılan ortak projede sondaj süresinde elde edilen yüzde 70’lik azalmayı temsil ediyor. Bu hızlı ulaşım süreci, maliyetlere de olumlu yönde yansıyor. Firma, yeni sondajın 4,8 milyon dolara mal olduğunu belirtirken, önceki yöntemin 9,4 milyon dolara mal olduğunu ifade ediyor, bu da maliyetlerde yüzde 50’lik bir düşüş anlamına geliyor.

- Advertisement -
Fervo Energy Jeotermal

Fervo Energy’nin kullandığı Enhanced Geothermal System (EGS – Gelişmiş Jeotermal Sistem) yöntemi, sondaj ve kurulum süreçlerini daha etkili hale getiriyor. Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen 3,5 MW kapasiteli tesis, kasım ayında Google’ın sunucularına elektrik sağlamaya başlamıştı. Şirket, şu anda 2026’da başlayacak ve 2028’de 400 MW kesintisiz güç kapasitesine ulaşacak devasa bir projeyi geliştiriyor.

Jeotermal enerji üretiminde başarı için ısı, akışkan ve kaya geçirgenliğinin bir araya gelmesi gerekiyor. Fervo Energy’nin EGS yöntemi, yeraltında yapılan derin sondajlar ve sıvı enjeksiyonu ile kayada kırıklar oluşturarak bu geçirgenliği yapay olarak sağlıyor. Şirket, petrol sondajlarından ilham alarak geliştirdiği bu yöntemde, polikristalin elmas kompakt (PDC) matkap uçları ve çamur soğutucular kullanıyor.

Bu önemli gelişmeler, jeotermal enerjinin daha geniş bir kitle tarafından benimsenmesine olanak tanıyabilir. Fervo Energy’nin gelecek projeleri, jeotermal enerjinin sürdürülebilir ve ekonomik bir enerji kaynağı olarak önemini artırabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir