Terleyebilen robot kol geliştirildi

0

Terleyebilen robot

Araştırmacılar, terleyebilen robot kol geliştirdi. Bu robot kol, terleyebilmesi sayesinde sıcaklığını dengeleyebiliyor ve daha zorlu hareketleri yerine getirebiliyor.

Terleyebilen robot kol nasıl çalışıyor?

Günümüzde robot kol konusunda yaşanan en büyük sorunlardan biri de bu robot kollardaki aşırı ısınmalar. Araştırmacıların eklediği farklı soğutma sistemleri, robot kolların daha hantal hale gelmesine neden olabiliyor.

Science Magazine’de yayınlanan yeni bir çalışmada, terleyebilme özelliğine sahip yeni robot kolla ilgili detaylar paylaşıldı. Robot kolun parmak yapılarında çok sayıda mikro gözenekler yer alıyor. ortam sıcaklığı yükseldiğinde veya tutulan nesne sıcak ise bu mikro gözeneklerden sıvı buharlaşması sağlanıyor. İnsanlardaki terlemeyi taklit eden bu sistem sayesinde robot kolun sıcaklığının istenmeyen seviyelere yükselmesinin önüne geçiliyor.

Araştırmacılar, günümüzdeki robotik soğutma sistemlerine kıyasla yeni terleme sisteminin yüzde 600 oranında daha hızlı bir soğutma sağladığını beliriyor. Robot kol dakikada 39.1 santigrat derecelik soğutma yapabiliyor. Terleme özelliğine sahip robot kolların kullanımının, diğer robotlara kıyasla daha verimli olacağı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>