Tesla, 35 bin dolarlık yeni modelini tanıtacak

1

Tesla-Model-3

Tesla, elektrikli otomobiller konusundaki ön yargıları yıkan çok önemli bir şirket. Elektrikli otomobillerin hız ve menzil açısından iyi bir performansa sahip olamayacağı önyargısının hakim olduğu bir dönemde hızlı ve yüksek menzilli otomobiller üretmeyi başardı. Hatta elektrikli spor otomobil modelleriyle bir de devrim yarattı. Lüks, geniş, konforlu ve elektrikle çalışan otomobilleri elektrikli otomobil piyasasında sembol oldu.

Ancak Tesla bu konforu yüksek fiyatla sunmak durumunda kaldı. Otomobillerinin fiyatını 75 bin dolarına indiremedi, hatta kimi modellerde 130 bin dolara kadar çıkan fiyat etiketleri, 10 bin dolara A sınıfı ekonomik benzinli modellerin satıldığı ABD’de  elektrikli modellerin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engeldi.

Tesla şimdi yaptığı duyuruyla, 35 bin dolara satılacak otomobilini tanıtacağını açıkladı. Model 3 ismini alacak olan otomobil 31 Mart tarihinde basına tanıtılacak. Otomobilin piyasaya çıkması ise 2017’nin sonunu bulacak. 35 bin dolara satılacak olan otomobil, mevcut modellere göre biraz daha küçük hacime sahip olacak. Bazı konfor özelliklerinden de feragat edecek olan model, ekonomik sınıfta bir otomobil olarak konumlandırılacak. Otomobilin 35 bin dolarlık fiyat etiketine, 10 bin dolarlık vergi de dahil olacak. Böylece vergi iadesi alabilen kullanıcılar, 10 bin doları daha sonra devletten geri alabilecekler ve otomobilin sahip olma maliyeti 25 bin dolara düşmüş olacak. Bu da, elektrikli bir otomobil için rekor seviyede düşük bir satın alma maliyeti anlamına geliyor.

 

Yorumlar

  1. Otomobil firmalarının artık benzinli araç üretimini durdurması lazım ,bence bütün firmalar elektrikli araç üretimi yapmalı,çoçuklarımıza daha temiz bir dünya bırakmak için.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>