Tesla Autopilot ismiyle kullanıcıları yanıltıyor

0

Tesla güvenlik kodu

Tesla, otonom sürüş teknolojilerini otomobillerinde Autopilot ismiyle hizmete sokuyor. Ancak bu özellik henüz otomobilin tam anlamıyla otonom çalışmasına yeterli seviyede değil.

Sürüş asistanı olması gerekirken

Sürücülere “destek olması” için tasarlanan Autopilot özelliğinin, ismi nedeniyle sürücülerin algısında otomobili tam anlamıyla tek başına yönetebilecek bir yapay zeka olduğuna yönelik yanılgı oluşturduğu ortaya çıktı.

ABD’de Insurance Institute for Highway Safety isimli bir araştırma kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, 2000 sürücüden %48’inin Tesla otomobillerini kullanırken elini direksiyon çekerek otomobilin otonom olarak sürüşe devam etmesinin güvenli olduğunu düşündüğü ortaya çıktı.

Nissan kullanıcılarında ise bu oran %34. Tesla kullanıcılarının bu kadar büyük oranda otomobillerinin otonon yeteneklerine güvenmesinin ise “autopilot” isminin verdiği güvenden kaynaklandığı düşünülüyor. Anak Tesla’nın otonom sürüş teknolojileri, Waymo ve diğer otonom sürüş geliştiren şirketlerin teknolojilerinin gerisinde yer alıyor ve o şirketler bile henüz otomobillerini sürücüsüz olarak yollara çıkarmaya cesaret edemiyorlar.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>