Tesla Hawaii’de 1,6 milyon galon petrol tasarrufu sağlayacak

0

Elon Musk’un elektrikli otomobil üreten firması Tesla, Hawaii’de kurduğu güneş enerjisi tarlası ile Hawaii’nin akşamları enerji üretimi için ihtiyaç duyduğu petrolü devreden çıkararak, yılda 1,6 milyon galon petrol tasarrufu sağlayacak.

Hawaii’ye bağlı Kauai adasında neredeyse her evin çatısında güneş enerjisi paneli bulunuyor ve ada halkı gündüz vakti parlayan güneş sayesinde tüm elektrik ihtiyacını güneşten sağlıyor. Ancak akşam olduğunda ada halkı elektrik ihtiyacı için petrol tüketiyor. Adaya şileplerle sürekli petrol taşınmasına neden olan bu ihtiyaç ada halkının bütçesini de zorluyor. 

Tesla, yine Elon Musk’ın kurduğu, güneş enerjisi ile elektrik sağlayan SolarCity şirketini bünyesine kattıktan sonra, Kauai’deki petro tüketimi sorununa el atarak, 13 MW’lık bir güneş enerjisi tarlası kurdu. Ayrıca bu tarlanın yanına 52 MWh kapasiteli bir enerji deposu kurdu. Böylece, gün boyunca elde edilen enerji bu depoda saklanarak gece enerji ihtiyacı doğan şehre elektrik veriliyor. Şehir halkı bu sistem sayesinde, petrolden çok daha ucuza elektrik sağlarken, cennet köşesi kadar güzel olan adada petrol kullanımında dolayı artan hava kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak. 

Tesla’nın bu proje nedeniyle hazırladığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>