Tesla Powerpack 1.5 milyon dolar tasarruf sağladı

0

Avustralya’daki Logan şehri Tesla Powerpack sayesinde 1.5 milyon şebeke bağlantı masrafından tasarruf sağladı. Tesla Powerpack, üretilen güneş enerjisini depolayarak, gün ışığının olmadığı zamanlarda şebekeden bağımsız çalışmayı mümkün kılacak.

Elektrik şebekesinden oldukça uzaktaki bir bölgede kurulan su deposu için kullanılan Powepack, gün ışığını olmadığı zamanlarda da çalışmayı mümkün kılıyor. Su klorlama tesisi, güneş sisteminden enerji üretilemediği zamanlarda elektrik şebekesine ihtiyaç duyuyordu ve bu bağlantı yaklaşık 1.5 milyon dolarlık masrafa neden olacaktı.

200.000 kişiye hizmet veren tesis yeni Powerpack ile 24 saat hizmet verebilecek. 95kWh’lik Powerpack pil, Avustralya’ya kurulacak ilk Tesla pili olma özelliği taşıyor.

Off-grid sistemin hem yenilebilir enerji ile çalışması hem de istenilen bölgede kurulabilmesi projedeki en büyük avantaj olarak gösteriliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>