Tesla Semi üretimi ertelendi

0

Tesla Semi üretimi

Tesla’nın yeni nesil elektrikli tırı Tesla Semi üretimi bir kez daha ertelendi. Tesla Semi üretiminde, daha önce belirlenen takvime bir kez daha uyulamadı.

Tesla Semi üretimi gecikiyor

Tesla elektrikli araç sektörünün her ne kadar lider şirketi olsa da üretim konusunda dönem dönem aksamalar yaşayabiliyor. Model 3 üretiminde 2019 yılında çok büyük sorunlar yaşayan Tesla, bu kez Semi model elektrikli tırın üretiminde zorluklar yaşıyor.

2019 yılında üretime geçmesi hedeflenen Tesla Semi, yaşanan aksamalar sonrasında 2020 yılıns ertelenmişti. Ancak bu yıl yaşanan koronavirüs salgını ve üretimlerde yaşanan aksamalar, Tesla’nın planlarını ertelemesine neden oluyor. Paylaşılan yeni bilgilere göre Tesla Semi 2021 yılında üretim hattına girecek. Böylelikle Tesla, 2 yıllık bir gecikme yaşamış olacak.

Özellikle lojistik alanında elektrikli araç dönüşümünü başlatması beklenen Tesla Semi için halen sipariş toplamaya devam ediyor. Elektrikli tırın teknik özelliklerine baktığımızda ise Tesla Semi 0’dan 100 km/s’e 20 saniyede ulaşabiliyor. 36 tona kadar yük taşıyabilen Semi, gelişmiş otonom teknolojisi sayesinde teslimatların daha güvenli bir şekilde yapılabilmesini sağlayacak. Semi’nin 480 ve 800 km  menzile sahip iki farklı modeli bulunuyor. Ön sipariş fiyatı ise 150 bin ila 180 bin dolar aralığında değişiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>