Tesla sürücüsü Harry Potter seyrederken öldü

0

Dün hazırladığımız haberde, otonom sürüş teknolojisinin ilk ölümcül kazasını yaptığını ve şoförün korkunç kazada öldüğünü duyurmuştuk. Tüm dünyanın yoğun ilgi gösterdiği bu olayın perde arkasındaki detaylar da soruşturmada ortaya çıkıyor. Tesla Model S otomobilini sürücüsüz moda alarak son hızla ilerleyen ve karşı yola geçmeye çalışan traktörün römorkörüne çarpan talihsiz sürücünün, kaza sırasında araba içinde film seyrettiği ve büyük ihtimalle yola bakmadığı anlaşıldı.

Kazaya karışan traktörün sürücüsünün ifadesine başvuran soruşturma ekibi, sürücünün kazadan hemen sonra, Tesla aracının savrulup yol kenarındaki telefon direğine çarptığı sırada araçtan Harry Potter filmine dair sesler duyduğunu söylemesi üzerine araçta yapılan incelemede gerçekten de medya oynatıcının içinde bir DVD player bulundu.

Soruşturma ekibi şimdi Tesla sürücüsünün dikkatini yoldan çekerek film seyrediyor olması ihtimali üzerinde duruyor çünkü aracın otomatik pilotu fren yapmaya kalkışmamış olsa da, sürücünün de frene hiçbir şekilde basmamı olması, gözünün yolda olmadığına dair şüpheleri güçlendiriyor.

Tesla’nın ‘autopilot’ özelliği devreye girdiğinde bunun sadece bir sürüş yardım teknolojisi olduğunu ve şoförün elini direksiyondan çekmemesi, gözünü yoldan ayırmaması gerektiğine dair uyarı yapıyor. Ancak buna rağmen YouTube’da paylaşılan sayısız videoda Tesla Model S sürücülerinin koltukta kitap okuduğu, film seyrettiği, uyuduğu görüntüler dikkat çekiyor. Hatta, otomatik pilot özelliğinin devreye girdiği ilk günlerde bazı sürücüler son sürat giden otomobilde arka koltuğa geçerek video çekiyor ve YouTube’da paylaşıyordu. Bunun üzerine Tesla ön koltuk sensörlerini de devreye alarak şoför koltuğunda kimsenin oturmadığı bir durumda aracın otopilotunun devreye girmemesi veya devredeyse aracı kenara çekip durdurmasını sağlayan bir güncelleme yaptı.

Tesla Model S’in otopilot sensörlerini tasarlayan Mobileye şirketi ise, traktör römorkörünün fazla yüksek tasarımı ve rengi nedeniyle sensörlerin yolu boş olarak algıladığını vurgularken, henüz çok yeni olan bu olayın ilerleyen günlerde hem otonom sürüş teknolojileri konusunda önemli tartışmaları beraberinde getirmesi hem de büyük bir tazminat davasına konu olması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>