Tesla, yeni bir elektrikli otomobil fabrikası kuracak

0

Yabancı otomobil üreticilerinin Çin pazarında rekabet etmesi oldukça zor. Ancak Tesla, elektrikli otomobil fabrikası ile bunu başarmak istiyor. Yabancı üreticiler, Çin’de yerel bir markayla ortak olmaya istekli değilse, nakliye gemileri için ödeme yapmaları ve yüzde 25’lik bir ithalat vergisi ödemesi gerekiyor. Ortaklık durumunda ise hem kar hem de teknolojiden vazgeçmek gerekiyor.

Şangay’da Tesla’nın elektrikli otomobil fabrikası

Wall Street Journal haberine göre Tesla, Şangay’ın serbest ticaret bölgesinde elektrikli otomobil fabrikası kurmak için bir anlaşma yaptı. Tesla, yeni elektrikli otomobil fabrikası ile halen yüzde 25’lik vergiyi ödemek zorunda kalacak. Ancak fabrika içi ve dışı tüm kontrolün elde tutulması, daha düşük üretim ve nakliye maliyetleriyle vergiden kaynaklı bu kaybın azaltılacağı düşünülüyor.

Çin, hava kirliliği ve iklim değişikliği ile mücadele için karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik önemli adımlar atıyor. Bu çalışmalar ile Çin piyasasında elektrikli otomobillere olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Tesla, Çin’deki elektrikli otomobil fabrikası ile artan talebe karşılık vererek satışlarında önemli bir artış yaşayabilir.

Tesla daha önce Şangay hükümetiyle bir fabrika hakkında görüştüğünü doğrulamıştı. Ayrıca 2017 yılı sonuna gelmeden üretim planlarını “açıkça tanımlayacağını” belirtmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>