Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla’dan sürücüsüz otomobil sürprizi

ABD yollarında seyreden on binlerce Tesla marka otomobil, dün gece aniden sürücüsüz otomobil oldu.
- Advertisement -

teslaSürücüsüz otomobil teknolojileri uzun zamandır dünya gündemini meşgul ediyordu. Google’ın üzerine büyük yatırım yaptığı bu teknoloji elbette sadece Google’ın tekelinde değil. Büyük otomobil firmaları da sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştirmek için önemli çabalar sarf ediyorlar. Hatta, Avrupalı otomobil üreticilerinin egzos emisyon ölçümlerinde hile yapmak için araçlarına özel yazılım saklama skandalı patlamasaydı, yani Avrupa otomotiv endüstrisi iflasın eşiğine gelmemiş olsaydı, 2015 ve 2016 sürücüsüz otomobil teknolojileri konusunda önemli gelişmelerin açıklanacağı yıllar olacaktı.

Ancak ABD’de sürücüsüz otomobil teknolojileri tam hızla ilerliyor. Elektrikli otomobil üreten Tesla şirketi, geçen yıl sattığı on binlerce Model S aracına, dün gece sürpriz şekilde otopilot yazılımı yükledi. Yani otomobilleri bir gecede, kablosuz bağlantıyla güncelleyerek, sürücüsüz otomobil haline dönüştürdü.

Tesla otomobilleri şu anda, harita üzerinden seçilen noktalara, sürücünün hiçbir müdahalesi olmadan ulaşabiliyor. Elbete yasal düzenlemeler gereği, şoförün araçta bulunması ve direksiyonun başında oturması gerekiyor ancak şoför elini direksiyondan çekse bile araç yoldan çıkmadan, diğer araçlara, engellere, yayalara çarpmadan rotasına ilerliyor, kavşaklardan dönüyor, hızlanıyor, yavaşlıyor, şerit değiştiriyor ve yolcularını hedef noktaya ulaştırıyor.

Otopilot özelliği aynı zamanda aracı otomatik olarak paralel park edebiliyor, otoparka/garaja girip çıkmasını sağlıyor, büyük bahçeli evlerde otomobilin garajdan çıkıp kapının önüne gelmesini ve şoförü beklemesini mümkün kılıyor. Kısacası, özel şoförler şu anda büyük bir panik yaşıyor olmalı çünkü geçen haftalarda, robotların ilk önce kimin işini elinden alacağını incelediğimiz o yazı dün gece itibariyle gerçek oldu ve şoförler/taksiciler işlerini kaybetme riskiyle yüzleşmeye başladılar.

Tesla’nın asıl amacı, otopilot teknolojisinin özellikle otoyollarda ve şehirler arası yollarda kullanılması. Yüksek hızlara çıkılan ABD’nin bu yollarındaki kazalarda her yıl 30 bin kişi ölüyor. Tesla, otopilot uygulamasının yüksek ama güvenli hız yapmayı mümkün kılacağını ve Tesla otomobillerinin otoyollarda şoför hatalarından kaynaklanan kazaları engelleyebileceğini savunuyor.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir