Tesla’nın otonom kamyonu 26 Ekim’de tanıtılacak

0

Otonom sürüş teknolojisi otomobilleri olduğu kadar kamyonları da etkileyecek. Özellikle mal taşıma konusunda otonom araçların devreye girmesi, yorulmadan, duraksamadan ve minimum yakıt harcayarak mal taşıyacak kamyonların, lojistik maliyetlerini düşürerek ticarette önemli bir rekabet fırsatı yaratması bekleniyor.

Tesla şimdi bu alanda kendisine önemli bir kapı aralayacak bir aracını tanıtmaya hazırlanıyor. Elon Musk’ın daha önce bahsettiği elektrikli tırı 26 Ekim’de medyaya tanıtılacak. Tesla için burada önemli olan detay, tırın elektrikli olması kadar, Autopilot özelliğine de sahip olması. Bu da tırın şehirlerarası yollarda, neredeyse hiç şoföre ihtiyaç duymadan hareket edebilecek olması.

Ancak yasalar henüz buna izin vermediği için ve Tesla’nın aracı “otonom” olarak tanıması da mümkün olmadığından, otonom sürüş yetenekleri sürüş destek sistemleri olarak tanıtılacak. Fakat herkes farkında ki Elon Musk, A şehrinde B şehrine tüm yükünü şoförsüz olarak taşıyan otononm, robot tır filolalarının kurulmasını hayal ediyor ve yeni tanıtacağı tır de bu hayalinin gerçekleşimesi yolundaki ilk adımı olacak.

Elon Musk yeni “canavarı” görmenin ve test etmenin gerçek üstü bir deneyim olacağını anlatan bir tweet de atarak, Tesla’nın tırının otonom araç teknolojisinde bir çığır açacağının da işaretini vermiş oldu.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>