Techinside Google News
Techinside Google News

Tesla’ya nazar mı değdi?

Bütün dünya güne, Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreten şirketi Tesla hakkında kredi kuruluşlarının yaptığı “iflas riski” haberiyle uyandı.

Model 3 skandalı

Elon Musk’ın geçtiğimiz yıllarda dünyaya tanıttığı “ucuz” elektrikli otomobil Model 3 için topladığı milyarlarca dolarlık ön siparişe rağmen araçların üretimini bir türlü başaramayışı ve şu sıralar ayda 20 bin adet üretilmesi gereken Model 3 için gerekli üretim hatlarının kurulamaması nedeniyle bugüne kadar sadece 462 adet Model 3’ün teslim edilmesi, Tesla’nın içine düştüğü ağır sorunların işareti kabul ediliyor.

- Advertisement -

Kredi derecelendirme kuruluşu Moodys’in kredi notunu düşürdüğü Tesla’nın şu anda şirketin faliyetlerini sürdürmek için 2-3 aylık nakinin kaldığı daha sonrası içinse krediye muhtaç olduğu vurgulanıyor ancak ne var ki, kredi notu düşen ve teslimatlarını yapamayan, yoğun talebe ve siparişlere rağmen otomobil üretmekte zorlanan şirketin kredi bulmasının zor olacağının altı çiziliyor. 

Elon Musk’ın Model 3’ü medyaya tanıtmadan önce aylarac fabrikanın üretim ve tasarım bölümlerinde gecelediği ve Model 3’ü şirketin kurtuluşu için hayati önemde bir otomobil olarak gördüğü biliniyordu. Ne var ki, Model 3 için toplanan ön siparişlerdeki milyar dolarların üretim kapasitesini artırmak için kullanılmadığı anlaşılıyor. 

Öte yandan Musk’un Panasonic ile ortak olarak inşaa ettiği pil fabrikası Gigafactory’nin de büyük maliyetiyle Tesla’nın kasasını zorladığı, henüz tam kapasite üretime başlamayan Gigafactory’nin yeterince kazanç sağlamadığı da biliniyor.

Tüm bu veriler birleşince, Musk’ın planlarının yolunda gitmediği ve Tesla’ya özel bir krizin kapıda olduğu anlaşılıyor. Ancak Musk’ın Nasa’nın emrine verdiği SpaceX ve ABD hükümetinin çok sevdiği tünel açma şirketi Boring Company’nin para basmaya devam ettiği de biliniyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

1 Yorum

  1. Elon Musk’ın da dediği gibi If you get up in the morning and think the future is going to be better, it is a bright day. Otherwise, it’s not. yani ayağını yorganına göre uzat bu adam iflas falan etmez

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir