Teslimat şirketi FedEx elektrikli araçlara geçiyor

0

teslimat şirketi FedEx

FedEx isimli teslimat şirketi elektrikli araçla dönüş yapıyor. Karbon nötr hedefi kapsamında FedEx, filosunu değiştirmeye gidiyor.

Teslimat şirketi FedEx elektrikli araçlarla filosunu güçlendirecek

2040 yılında karbon nötr olmayı hedefleyen FedEx, bu alandaki hedefini gerçekleştirmeye kararlı görünüyor. FedEx, bu amaçla filosunda da dönüşüme gidiyor.

Filosundaki tüm araçları yenileyecek olan FedEx, bu kapsamda yatırımlarını da yapıyor. İlk olarak 2 milyar dolarlık yatırımda bulunan şirket, 2040 yılında ise tüm araçlarının yüzde 100 elektrikli olmasını hedefliyor. FedEx’in filosunda 80 bini aşkın araç olduğu düşünüldüğünde, kısa vadede bunu gerçekleştirmek pek de mümkün değil.

Ancak FedEx kademeli geçişlerle uzun vadeli planlama içinde bu geçişi yapacak. Örneğin; FedEx Express 2025 yılı itibariyle küresel ölçekte araç alımlarının yüzde 50’sini elektrikli araçlardan oluşturacak. 2030’da ise yeni alınan araçların tamamı elektrikli araçlardan oluşacak.

FedEx elektrikli araçlara geçiş konusunda ise General Motors ile çalışacak. GM’e ait olan EV600 isimli teslimat aracı, bu konuda ön plana çıkıyor. Tam dolu batarya ile 402 km giden EV600 teslimatlarda büyük kolaylıklar sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>