Tevva elektrikli kamyonu için seri üretime başlıyor

0

Tevva elektrikli kamyon

Tevva, Avrupa Topluluğu Tam Araç Tip Onayı’nı (ECWVTA) aldıktan sonra orta sınıf elektrikli kamyonunun ticari üretimine başladı. İngiliz araç üreticisi, 7.5 tonluk elektrikli kamyonu TEV75’in seri üretimine ve satışına artık başlayabilecek.

Araç Sertifikasyon Kurumu (VCA) ve İsveç Nakliye Kurumu (STA) tarafından verilen kritik yasal onay, Tevva’nın ürününü Birleşik Krallık ve Avrupa’da satmasına olanak tanıyacak. Şirketten yapılan açıklamada: “İlk seri üretilen elektrikli kamyonlar İngiltere’deki üslerinden teslim edilmeye başlandı ve Expect Distribution, Travis Perkins ve Royal Mail gibi müşteriler tarafından hevesle karşılanacak” dedi. Şirket, 2023’te 1.000 elektrikli kamyonluk bir satış kilometre taşına ulaşmayı umuyor.

Tevva’nın nakliye endüstrisini karbondan arındırma misyonu, Tesla ve Volvo gibi diğer üreticilerin çabalarını takip ediyor. Tevva’nın kurucusu ve CEO’su Asher Bennett, “Sürdürülebilir kamyonları geniş ölçekte erişilebilir hale getirme misyonundayız ve teknolojimizin taşımacılık sektörünü ve Avrupa hükümetlerini net sıfır hedeflerine ulaşmaları için güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Kamyon, tam şarjla mütevazı 105 kWh piliyle 227 kilometre menzil sağlıyor. Tevva, elektrik sistemine ek olarak hidrojen menzil genişleticili hibrit bir versiyon da sunmayı planlıyor. Modelin 570 kilometre menzil sunması ve firmaların uzun mesafeli görevleri tamamlamasına olanak sağlaması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>