Ticketmaster veri sızıntısı nedeniyle dev ceza aldı

0

Ticketmaster veri sızıntısı

2006’yılında Biletix’i satın alan Ticketmaster veri sızıntısı nedeniyle dev ceza aldı. Ticketmaster için 1,25 milyon sterlin para cezası verildi.

Ticketmaster veri sızıntısı cezası

Günümüzde online platformların kullanıcıların verilerinin güvenliğini sağlama zorunluluğu bluunuyor. Herhangi bir veri ihlali yaşandığında ise bu platformlar çok büyük yaptırımlarla karşılaşabiliyor.

2018 yılında hacklenen ve 9,4 milyon kullanıcının bilgileri ele geçirilen Ticketmaster ise çok büyük bir davayla karşı karşıya kalmıştı. İngiltere’de veri güvenliğini denetlemekle sorumlu Information Commissioner Office tarafından yapılan incelemeler neticesinde, Ticketmaster’ın İngiltere departmanına 1,25 milyon sterlinlik para cezası verildi.

Ticketmaster’daki kullanıcı verilerine ise sohbet botundaki bir açık aracılığıyla ulaşıldığı tespit edilmişti. Bu olaydan birkaç gün sonra ise Biletix tarafından açıklama yapılmış ve kullanıcıların bu olaydan etkilenmediği duyurulmuştu. Etkilenen 9,4 milyon kullanıcının ise Avrupa bölgesindeki kullanıcılar olabileceği düşünülüyor.

Bu veri sızıntısı sonrasında elde edilen bilgilerle Barclays isimli bir bankanın müşterisi 60 bin dolar dolandırılmıştı. Ayrıca Monzo isimli bir banka ise 6 bin müşterinin kart numarasını değiştirmek zorunda kalmıştı. ICO tarafından büyük bir ceza alan Ticketmaster’ın, Keller Lenkner isimli bir hukuk bürosu tarafından açılan davası ise henüz sonuçlanmadı. Bu davadan da Ticketmaster’a yüklü bir para cezası gelebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>