Tim Cook, devlet başkanı gibi karşılandı

0

Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçen hafta Hindistan ve Çin’e yaptığı ziyaretlerde, bir devlet başkanı kadar ilgi gördü ve özel törenlerle karşılandı. Dev şirketin CEO’su, iki ülkenin de başbakanlarıyla, bakanlarıyla ve özel sektör temsilcileriyle görüştü.

Geçen yıl 234 milyar dolar kar rakamı açıklayan Apple, bu büyük geliriyle Avrupa’daki Portekiz’den ve elbette dünyadaki sayısız ülkeden daha çok para kazanan dev bir kuruma dönüşmüş durumda. 115 bin bordrolu çalışana sahip şirketin aynı zamanda yarattığı ekosistemden 1,9 milyon kişi de para kazanıyor. Bu dev ekonomik gücü yöneten kişi olan Tim Cook da doğal olarak ziyaret ettiği ülkelerde büyük ilgi görüyor.

Hindistan’da yeni hizmete açılacak yüksek hızlı internet sağlayacak bir GSM operatörü ile görüşmeye giden Apple CEO’su bu yeni servis sayesinde iPhone’un yüksek hızlı bağlantı potansiyelinin ortaya çıkmasını umuyor ve Hindistan’da iPhone’un payını arttırmak istiyor. Hindistan şu anda 50-70 dolar fiyat seviyesindeki Android telefonlar tarafından işgal edilmiş durumda. Öte yandan Hindistan başbakanı Apple’ın Çin’deki üretiminin bir kısmını Hindistan’a kaydırmasını istiyor. Bu nedenle de Tim Cook Hindistan hükümetinin yakın markajı altındaydı ve sanki bir devlet başkanı gibi muamele gördü.

Çin’de ise 2 milyar dolarlık sürpriz bir yatırım yapan Apple, ortak olduğu mobil taksi uygulamasının dünyaya açılarak Uber’e rakip olması için anahtar role sahip. Apple’ın ortaklığını önemli bir avantaj olarak gören sadece Çin’in mobil taksi uygulaması değil. iPhone’ların taşon üretimini yapan Foxconn’un son dönemde Sharp ve Nokia gibi markaları satın almasıyla dünya çapında bir marka ve oyuncu haline gelmek üzere olduğunun farkında olan Çin yöneticileri, hem Apple’ın iPhone üretimini Foxconn’dan Hindistan’a çekmemesi hem de Çin’e daha fazla yatırım yapması için Tim Cook’un peşinden ayrılmadı.

Madalyonun diğer yüzünde ise Tim Cook’un Apple hissedarlarından aldığı eleştiriler var. Çin’de çıkan yeni internet sansür yasaları nedeniyle Çin’deki iTunes sayfalarını kapatmak zorunda kalan Apple’da eleştiri okları Cook’u gösterdi. Hissedarlar, Cook’un Çin yönetimiyle yeterince yakın temas kurmaması ve Apple’ın menfaatlerini korumamakla suçladı. Hatta Cook bu konuda hatası olduğunu medya önünde kabul ettikten bir hafta sonra Çin’e ziyarete gitti ve Çin yönetimi ile akşam yemeğine oturdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>