Toplu taşıma için sürücüsüz araçlar kullanılacak

0

Toplu taşıma için sürücüsüz araçlar

Çin Ulaştırma Bakanlığı, otonom sürüş endüstrisini düzenlemek için hazırlanan kurallarda, yolcu taşımacılığında otonom araçları dikkatle benimsemesi gerektiğini söyledi.

Yayınlanan halkın tavsiyesine yönelik bir taslağa göre bakanlık, trafiğin az olduğu durumlarda kolayca kontrol edilebilen senaryolarda otonom araçların taksi olarak kullanılmasını teşvik edecek. Ulaştırma Bakanlığı, hazırlanan kurallarda, “Otonom sürüşlü araçlarla ulaşımın yönetimi birinci öncelik olarak güvenlik ilkelerine bağlı kalmalıdır” denildi.

Çin ve ABD, sensörlerdeki ve haritalamadaki en son teknolojilerden geliştirme ve güvenlik arasındaki dengeyi sağlayan düzenlemelere kadar otonom sürüşü ticarileştirme yarışında.

Arizona gibi ABD eyaletleri, sürücüsüz kamyon şirketlerinin insan sürücüsü olmadan çalışmasına izin verirken, California, Haziran ayında General Motor’un robotaksi birimi Cruise’u, sürücüsüz yolculukları için yolculardan ücret almaya başlamasını onayladı.

Çin’de Pekin, Şanghay ve Shenzhen ayrıca Baidu ve Pony.ai gibi şirketlerin kısıtlı alanlarda robotaksi operasyonlarına izin verdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>