Topraksız tarım için yeni yöntem geliştirdi

0

topraksız tarım

Tarım teknolojilerinde gelişmelerle daha verimli ve ucuz tarım mümkün hale geliyor. Araştırmacılar, topraksız tarım için yeni bir yöntem geliştirdi.

Topraksız tarım nasıl yapılıyor?

Otonom traktörler, internet bağlantılı sulama ve izleme sistemleri derken tarım alanında hızlı bir dijitalleşme ve otomatikleşme yaşanıyor. Tüm bunların yanı sıra biyolojik araştırmalar da tarımı daha ucuz ve verimli hale getiriyor. Suudi Arabistan’da bir grup araştırmacı, toprak kullanmadan tarımın yapılabildiği yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemde tarım için toprak yerine özel bir sünger kullanılıyor.

Toprak erine kullanılan bu özel yapım sünger, tarım ilacı kullanımını azaltmanın yanı sıra su tasarrufu da sağlıyor. Araştırmacılar, özel sünger ile yapılan tarımda sulamada yüzde 90, gübre kullanımında ise yüzde 80 azalma yaşandığını belirtiyor. Topraksız tarımın yapıldığı örnek 7 çiftlik bulunuyor. Suudi Arabistan, topraksız tarımın yanı sıra 2020 yılına kadar kuracağı yeni 9 su arıtma tesisiyle çevre dostu bir politika izlemeye çalışıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>