Torrent baskınında Facebook ve Apple parmağı

0

Dünyanın en büyük Torrent sitesi KickassTorrents’ı yöneten ve iddia edildiğine göre, milyar doların üzerinde telif hakkı ihlaline neden olan 30 yaşındaki site yöneticisi Ukraynalı Artem Vaulin’in yakalanmasında, Facebook ve Apple’ın kullanıldığı da ortaya çıktı.

FBI desteği ile yürütülen soruşturma sonunda Polanya’da tutuklanan ve telif hakkı ihlali ile para aklama nedeniyle suçlanan Artem Vaulin yüz milyonlarca film, dizi, oyun, şarkı ve yazılımın korsan kopyasını yaymakla suçlanıyor. Artem’in ihlal ettiği telif hakkı boyutunun 1 milyar doların üzerinde olduğu vurgulanıyor ve ABD yetkilileri şimdi Artem’i Polonya güvenliğinden teslim almaya hazırlanıyor.

KickassTorrents şu anda dünyanın en çok ziyaret edilen 68. internet sitesi durumunda ve günde 50 milyon ziyaretçisi bulunuyor. FBI’n sitenin sahibini bulması içinse, Facebook ve Apple’dan yardım alması gerekti.

Öncelikle kendini reklamcı gibi gösteren bir FBI ajanı siteyle bağlantı kurdu ve ziyrateçilerden istatistik toplayacak özel bir reklam banner’ını sayfaya yerleştirmek istediklerini söylediler. Bir araştırma şirketi tarafından özel olarak yazılmış bir kodu içerdiğini söyledikleri banner’ı yerleştirmek için de günlük 500 dolarlık reklam ücretine anlaştılar. Ancak FBI’ın yerleştirdiği banner, sitenin tüm trafiğini takip ederek siteyi yöneten kişinin [email protected]. adresini kullandığını tespit ettiler. Bu email adresi aynı zamanda Facebook’taki sayısız KickassTorrents fan sayfasından birinin de yönetiminde görünüyordu. Bu ipucundna yola çıkarak Facebook’tan ilgili kullanıcının kimlik ve adres bilgilerini aldılar. Ayrıca araştırma sonucunda paraların yattığı Litvanya bankasındaki hesabın Apple email’i ile bağlantılı olduğunu tespit ettiler. Mahkeme kararıyla Apple’dan aldıkları bilgileri de inceleyince, sitenin sahibinin Ukraynalı Artem Vaulin olduğuna emin oldular ve izlemeye aldıkları Artem’in, Polonya’da olduğunu tespit ettiklerinde harekete geçip tutuklamayı gerçekleştirdiler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>