Techinside Google News
Techinside Google News

Toshiba 4.000 kişiyi işten çıkartacak!

Toshiba, erken emeklilik paketleri sunarak Japonya'da yaklaşık 4.000 kadar personelini işten çıkaracağını açıkladı.
- Advertisement -

Söz konusu işten çıkarmalar borsa kotundan çıkma ve 13 milyar dolarlık mülkiyetin Japan Industrial Partners’a geçmesini takip eden kurumsal bir yeniden yapılanmanın ortasında yapılıyor. Toshiba’nın Yeniden Canlandırma Planı, maaşları azaltmanın yanı sıra, şirketin Tokyo’nun merkezinde ve güneybatı eteklerinde yer alan Kawasaki’deki iki merkez ofisini Kawasaki’deki bir ofiste birleştirmeyi planladığını belirtiyor.

Ayrıca Toshiba, 2024 mali yılı sonuna kadar personel sayısını yüzde 20 oranında azaltmayı ve 2026 mali yılında yüzde onluk bir işletme kar marjı elde etmeyi hedefliyor. Yeniden canlandırma planı, enerji ve altyapı gibi iş alanlarında faaliyet gösteren dört önemli iştirakin entegre edilerek “Tek Toshiba” oluşturulacağını belirtiyor. Cihaz ve depolama teknolojileri üreten şirket, EV yarı iletkenlerine, yapay zekâ ürünlerine, yenilenebilir enerji ekipmanlarına ve kuantum teknolojisine daha fazla kaynak ayırmaya çalışacak.

Toshiba Başkanı Taro Shimada’nın bu yenilemeyi “şirketin önümüzdeki 100 yıl boyunca hayatta kalmasını sağlamak için yapılması gereken bir şey” olarak nitelendirdiği bildirildi. Shimada’ya göre, erken emeklilik planı 50 yaş ve üzerindekileri hedefliyor ve işten çıkarmaların çoğu arka ofis departmanlarını vuruyor. İşgücü azaltımının Kasım ayı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Toshiba 1875 yılında kuruldu ve o zamandan beri pek çok zorluk yaşadı. Bir zamanlar Japonya’nın teknolojik gücünü simgeleyen ve televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar ve teknolojik ürünler dışında enerji alanına da ciddi bir yatırım yapan Toshiba hızla güç kaybetmişti. Toshiba’nın nükleer enerji işiyle ilgili sıkıntılara, 2015 yılında ortaya çıkan ve mali defterlerin yıllarca tahrif edilmesini içeren geniş çaplı bir muhasebe skandalı da eklenmişti. Şirket, Japan Industrial Partners olarak bilinen Japon bankaları ve büyük şirketlerden oluşan konsorsiyum tarafından yönetilen devralmayı, geri dönüş için son şansı olarak açıklamıştı. Toshiba’nın yönetim kurulu anlaşmayı 2023 Mart ayında kabul etti. Daha sonra ise firma 2023 yıl sonunda Japonya borsasından çıkışını gerçekleştirdi.

Analistler, açıklanan yeniden yapılanma hamlelerinin ve iş stratejilerindeki değişimin Toshiba için gerçek bir toparlanma sağlayıp sağlamayacağı konusunda kararsızlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir