Microsoft ve Toyota bulutta buluştu

0

Alacağınız otomobilin ağırlığınızı ölçmesi sizin için ne kadar önemli bilinmez ama, Microsoft ve Toyota ortaklığında kurulan veri analitiği şirketi Toyota Connect, internete bağlı akıllı otomobillerle size bunu sunmayı hedefliyor. Böylelikle teknolojiyle arası çok iyi olmayan sürücüler de tuşlar ve arayüzler içinde kaybolmaksızın çeşitli bilgilere kolayca erişebilecek.

Microsoft Azure bulut bilişim platformunu kullanan yeni ortak girişim, sadece sürücüler değil, filolar ve araç satıcıları için de yeni yazılım ürünleri geliştirmeye odaklanıyor. Toyota Connect ile hayatımıza girecek ürünler arasında sürücünün nabzını ölçen bir direksiyon, ağırlık ölçümü yapan araç koltuğu gibi uç noktadaki fikirler yer alıyor.

Daha geleneksel sayabileceğimiz çalışmalar ise iki araç arasında iletişim sağlayan ve yoldaki tehlikeler karşısında sürücüyü bilgilendiren uyarı sistemleri, trafiğin sıkışık olmadığı yolları tarif eden bir sürüş asistanı olarak sıralanıyor. Bu arada aynı sürüş asistanı, sürücünün sevdiği restoranların bulunduğu rotaları da öneriyor.

Toyota Connect daha güvenilir sürüş için çalışacak

Nesnelerin İnterneti çerçevesinde sadece birbiriyle değil, akıllı ev cihazları ve akıllı şehir altyapılarıyla da iletişim kurarak, trafik sıkışıklığını önlemenin yanı sıra boş park yeri bulmayı ve sürüş emniyetini artırmayı hedefleyen Toyota Connect’in başına Toyota Motor Kuzey Amerika CIO’su Zack Hicks Başkan ve CEO olarak atandı.

Geliştirilecek ürün ve teknolojilerin günlük hayatımıza ne zaman yansıyacağı konusunda Microsoft ya da Toyota tarafından açıklama gelmedi. Ancak veri analitiğine dayalı olarak geliştirilen inovasyon önce Kuzey Amerika yollarında görülecek, ardından diğer pazarlara sunulacak. Toyota’nın Ekim ayında duyurusunu yaptığı ve 2020 yılında tekerlekleri asfalta dokunacağı söylenen sürücüsüz otomobiller için de Microsoft’un Azure platformunun itici güç olması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>