Toyota Uber ile flört ediyor

0

Mayıs ayı, otomobil üreticilerinin otomobil paylaşım servislerini paylaşma ayı oldu. GM ve Volkswagen’in otomobil paylaşım servislerine yaptıkları yatırımları önceki haberlerimizde okuyabilirsiniz. Şimdi ise Toyota, dünyanın en büyük otomobil paylaşım/taksi uygulaması Uber’e ortak olmak için firma ile görüşmeye başladığını duyurdu.

İki firma ortaklıklarını daha verimli yapabilmek ve birbirlerini iyi tanıyabilmek için bir süre beraber çalışacaklarının altını çizdi. İki firmanın çalışanlarına memo ile duyurduğu işbirliğinin sonunda firmaların ortaklık ve yatırım kararı alması bekleniyor.

Deneme süresi içindeyse Japon otomobil devi, Uber sürücülerine uygun şartlarla leasing imkanı sunacak, Uber ise Toyota sahibi şoförleri yüksek oranda tercih edecek. Deneme sürecinin sonunda Toyota’nın yatırım firması ise Uber’e önemli büyüklükte bir yatırım yapacak ancak bu rakam henüz açıklanmış değil. Böylece Toyota Uber’in hissedarı olacak. Bir anlamda Uber, Toyota’nın alt markalarından biri olacak. İleride Uber şoförlerinin altında çok daha fazla sayıda Toyota görmek mümkün olacak.

Uber’in ABD’deki rakibi Lyft ise GM’den yatırım almıştı.

Henüz resmen açıklanmamış olsa da aynı iPhone’da olduğu gibi kendi başına (veya bir taşeronla) otomobil üretmek gibi “çılgın” bir fikre sahip olduğuna dair söylentilerin çıktığı ve ABD’de otomobil fabrikası ya da deposu olabilecek büyüklükte dev arazi ve fabrika ve depo binası aradığı bilinen Apple’ın da geçtiğimiz haftalarda Çin’in en büyük otomobil paylaşım servisine 2 milyar dolar yatırarak ortak olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Apple’ın, iPhone üretiminde olduğu gibi Çin’li bir otomobil üreticisine kendi tasarımı olan otomobili taşeron olarak ürettirip araçları ABD’de ve dünyada satışa çıkarması da büyük ihtimal olarak görülüyor.

Tüm bu gelişmeler sonunda, otomobil paylaşım servislerinin büyük otomobil üreticileri arasında paylaşılması trendi artık inkar edilemez bir görüntü almış oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>