Techinside Google News
Techinside Google News

Tren rayları güneş panellerine dönüşüyor

Tren rayları güneş panelleri ile adeta güneş halısı haline geliyor. İsviçre’deki prototip, raylı sistemlerdeki potansiyeli gösteriyor.

Tren rayları güneş panelleri ile adeta güneş halısı haline geliyor. İsviçre’de test edilen prototip, raylı sistemlerdeki potansiyeli gösteriyor.

Güneş enerjisi, temiz enerji geleceğinin anahtarı. Ancak birçok insan arka bahçelerinde büyük ölçekli güneş enerjisi çiftlikleri istemiyor. Yalnızca ABD’de, geçen yıl en az 75 güneş enerjisi çiftliği, büyük ölçüde boyutları ve arazi üzerindeki görsel etkileri nedeniyle reddedildi .

- Advertisement -

Yüzen güneş enerjisi çiftliklerinin giderek daha popüler hale gelmesinin, Kaliforniya’nın neden bazı kanallarını güneş panelleri ile kaplamasının ve Güney Kore, Fransa, Kenya ve diğerlerinin güneş panellerini ayaklıklar üzerine yükseltmesinin ve altında sebze yetiştirmesinin nedeni bu açmaz.

Tüm raylı sistemlere uygulanabilir

Ancak yakında, net sıfır hedeflerine ulaşmak için yarışan ülkeler başka bir seçeneğe sahip olabilir. Sun-Ways adlı İsviçreli bir start-up, tren rayları arasına güneş panelleri yerleştirme fikrini ortaya attı. Paneller, onları bir halı gibi “açacak” özel olarak inşa edilmiş bir tren tarafından kurulacak. Bu, daha az trenin çalıştığı gece boyunca oluyor.

Kulağa ne kadar çılgınca gelse de, Sun-Ways’in aslında iki rakibi var. Sırasıyla İtalya ve İngiltere’de bulunan Greenrail ve Bankset Energy benzer konseptleri test ediyor. Ancak Sun-Ways iki şekilde öne çıkıyor. Birincisi standart boyutlu paneller kullanırken, diğerleri çapraz bağların üzerine yerleştirilmiş daha küçük paneller kullanır. Ve rakiplerinin aksine, Sun-ways manuel kurulum gerektirmiyor.

Sun-ways, Batı İsviçre’de 560.000 dolarlık bir pilot proje ile bu fikri test ediyor. Bu yaz için planlanan pilot, olay için uyarlanmış normal bir tren kullanarak mekanizmanın bir versiyonunu deneyecek. Neuchatel şehri yakınlarındaki 140 metrelik bir alanda koşan tren, yaklaşık 60 güneş paneli kurarak tren rayları arasındaki boşluğu yansıtıcı siyah bir şeride dönüştürecek.

Enerji endüstrisinde geçmişe sahip bir pazarlama yöneticisi olan Joseph Scuderi, bir tren beklerken raylara bakarken aklına ilk gelen fikirden sonra Sun-Ways’i kurdu. Scuderi’nin kurucu ortağı Baptiste Danichert, “Kullanılmayan bir alan” diyor.

Misyonu daha temiz, daha ucuz enerjiye geçişi hızlandırmak olan Freeing Energy Project’in kurucusu Bill Nussey, fikrin ilgi çekici olduğunu belirtiyor. Nussey: “Çalışabileceği birçok yol olduğunu ancak Sun-Ways trenlerin enkazı, paneller arasındaki coğrafi mesafe ve şebekeye ara bağlantı noktası dahil olmak üzere bir dizi büyük zorluğun üstesinden gelmeli” diyor.

Dünya çapında 1 milyon kilometreden fazla demiryolu hattı olduğu düşünüldüğünde , sistem bu yolların her birine kurulamasa bile potansiyel çok büyük olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir