Trump Çin’de nasıl Twitter kullandı?

0

Twitter bağımlılığı ile bilinen ABD Başkanı Trump’ın Çin ziyareti ilginç bir gelişmeye konu oldu. Çin hükumeti ülkede Twitter kullanmayı yasakladığı halde Trump Çin’deki her adımını Twitter’den canlı olarak duyurmayı başarı. Peki Trump, Çin’deki Twitter yasağını nasıl deldi?

ABD Başkanı için uydudan Wi-Fi ağı

Beyaz Saray sözcüsüne sorulan soruyla ortaya çıkan detaya göre, Çin’de Twitter kullanmak istediğini özellikle belirten Trump’ın Çin’in internet firewall’ına takılmasını önlemek için gizli servis geziye özel ekipmanlar dahil etti. Böylece yerel internet sağlayıcılarından bağlantı satın almak ve bu bağlantı üzerinden şifreli bağlantı kurmak yerine, doğrudan internete ulaşan özel uydu ekipmanları kullanarak ABD Başkanı’nın çevresinde sürekli bir Wi-Fi ağı tesis ettiler.

Ancak şimdi diğer bir soru cevabını bekliyor. Çin’de Twitter sadece engelli değil aynı zamanda kullanımı da yasak ve Çin hükumeti Twitter kullanmak için “teknolojik hokus pokuslar” yapanları tespit ettiğinde tutuklayarak mahkemeye çıkarıyor. Diğer bir deyişle, ülke sınırları içinde Twitter kullanımı yasak. Dolayısıyla, Trump Çin sınırları içinde Çin yasalarını çiğnemiş olduğundan dolayı iki devlet arasında sorun yaşanabilir mi? Trump’ın siyasi rakiplerinin bu konuyu gündeme getirerek Trump’ı zor duruma düşürmeye çalışacakları tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>