Trump, teknoloji çalışanlarının vizesine odaklandı

0

Donald Trump, ABD Başkanı olduğundan beri ülkeye yabancıların girişini zorlaştırmak veya engellemek için elindeki her fırsatı kullanıyor. 

Bazı Müslüman ülkelere uyguladığı giriş yasağı büyük tepki çekmişken, savcılara vize hilelerini araştırmaları için verdiği emir de işe yaradı ve Silikon Vadisi’ndeki büyük teknoloji şirketlerinde çalışan yabancılarınH-1B vizesini alırken sahte belgeler kullandığı tespit edilen taşeron bir insan kaynakları şirketinin faaliyetleri ortaya çıkarılmış ve şirketin yöneticisi tutuklanmıştı.

Trump şimdi, özellikle H-1B vizesinin alımı sırasında çoğu kişinin sahte belgeler kullandığını ve yasa dış yollardan vize almış olduklarını düşünüyor ve tüm H-1B vizelerinin incelenmesi için emir verdi. Bu da Silikon Vadisi’ndeki çok sayıda kişinin çalışma ve oturma izninin iptal edilerek ülkeden sınır dışı edilmesi anlamına gelebilecek. Özellikle Hindistan gibi ülkelerden gelen yazılımcıların, vize başvurusunda sahte belgeler kullanmış olabileceği düşünülüyor.

Trump’a göre, ABD şirketleri yurt dışındaki yüksek kaliteli çalışanları ABD’ye getirirken, aslında ABD vatandaşı çok yetenekli insanların iş haklarını elinden alıyor. Teknoloji şirketlerinin daha düşük ücretle Hintli yazılımcılar, teknik insanlar çalıştırarak ABD vatandaşlarının iş bulma imkanını kısıtladığını öne süren Trump şimdi büyük oranda yabancı çalışanların emeği ile ayakta duran Silikon Vadisi’ne çok ağır bir darbe vurmaya hazırlanıyor.

Trump, Başkanlık seçimi öncesinde ve sonra Trump karşıtı hareketin merkez üssü olarak görülen Silikon Vadisi’nden intikamını alacak gibi görünüyor. Ayrıca, H-1B vizelerinde sorun olmayan yabancı çalışanların bile vizenin yenilenme dönemi geldiğinde, vize alamayabileceği vurgulanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>