Techinside Google News
Techinside Google News

Tüm interneti tek fiberde taşımak

Bant genişliği ve altyapı tüm internet dünyasının ortak sorunu ve bu sorunu çözmek için bilim insanları her gün yeni bir teknoloji geliştiriyor.
- Advertisement -

Hollanda ve ABD’den bir grup ortak araştırmacı fiber ağ hızında tek bir fiberglas kanal üzerinden saniyede 255 Terabit hız ile dünya rekorunu kırmayı başardılar. Bu da 1 Gigabyte’lık bir filmin iki milisaniyede indirilebileceği, 1 Terabyte’lık hard diskinizin iki saniye altında taşınabileceği hıza denk geliyor.

255 Tbps ile karşılaştırma yaparsak; günümüzde ticari amaçla kullanılan tek-fiberlik bağlantılar maksimum 100 Gbps’ye ulaşabiliyor, yani tam 2550 kat daha yavaşlar. 255 Tbps gerçekten akıllara durgunluk verici bir hız: Atlantik Okyanusu’nun altındaki yüzlerce fiber bağlantının toplam kapasitesinden çok daha fazla. Aslında 255 Tbps internet üzerinde en yoğun saatte akan toplam trafik ile aynı hatta belki de daha fazla.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Türkiye’nin genişbant açmazı biter mi?

Eninde sonunda bir gün çok modlu fiberler günümüz internetinin tek modlu omurgasının yerine geçecek. Fakat böylesi bir güncellemenin gerektirdiği milyonlarca kilometre çok merkezli kablo döşemesi ve yeni çok modlu bağlantıların üstesinden gelebilmek için ihtiyaç duyulacak çok sayıda yönlendirici cihaz göz önüne alındığında bunun çok uzun bir süreç olacağı aşikar. Yine de internet trafiğinin video akışları ve akıllı telefon ve tabletlerin çevrimiçi hale getirdiği milyarlarca insan sayesinde tehlikeli bir biçimde büyüdüğü bu dönemde yakın zamanda internetin bant genişliğinin bitmesini engelleyecek teknolojilerin bulunduğunu görmek güzel.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir