Türk girişimi Volt, dördüncü yatırımını yurt dışından aldı.

0

Mobil uygulama Volt, şehir içinde aynı yöne giden sürücü ve yolcuları talep üzerine bir araya getirerek taksiden %70 daha ucuz, keyifli ve duyarlı bir yolculuk sağlıyor. Yolcunun bulunduğu yöne araç gönderen geleneksel araç çağırma uygulamalarının aksine Volt, trafikte hali hazırda bulunan sürücüler ile yolcuları buluşturuyor. Yolcular keyifli ve uygun fiyata ulaşım sağlarken araç sahipleri de bir kar amacı olmadan yıllık olarak yaklaşık 6000₺ kazanma şansını yakalıyor ve bu sayede sürüş masraflarını geri kazanıyorlar. İstanbul’un trafik sorununu çözmek için yola çıkan Volt, değerini aldığı her yatırım ile ikiye katlıyor.

Volt, Beyrut’daki Saned Partners ve MEVP’den 550$k yatırım alarak startup dünyasında önemli bir adım attı. İlk yatırımını Çiçeksepeti.com’un kurucusu Emre Aydın’dan, ikinci tur yatırımını Hasan Aslanoba & Alp Saul’dan, sonrasında Ali Çebi’den de yatırım alan Volt, son yatırımını ise MEVP ve Wamda Capital’dan aldı. Volt önceki yatırımların çoğunu P2P eşleşme teknolojisini kurmak için kullanırken son yatırımının büyük bir kısmını ise aralık ayında başlatacağı pazarlama çalışmalarını finanse etmek için kullanacak.

Volt diğer hizmetlerden nasıl farklılaşıyor?

Volt benzer hizmetlerin aksine sadece şehir içi kullanım sağlıyor ve önceden planlama, rezervasyon olmaksızın sadece İstanbul içini hedefleyen ve tamamen gerçek zamanlı bir uygulama.
Volt yalnızca kişiden kişiye çalışıyor. Bu da demek oluyor ki bu işi meslek olarak yapan kişiler Volt’da yer almıyorlar.

Yolcular için Volt, taksiden %70 oranında daha ucuz ulaşım sağlayarak İstanbul’un en uygun fiyatlı, sürdürülebilir ulaşım alternatifi. Aynı zamanda uygulamayı kullanacak yolcuların yolculuk isteği göndermeden önce gidecekleri yeri seçmeleri gerekiyor.

Volt arabalarında boş koltuğu bulunan araç sahiplerini hedefliyor. Kullanıcılar, aynı yöne giden yolcuları alarak aylık olarak araç masraflarını karşılamaya yeterli olacak miktar 500₺’ye kadar kazanabilirler. Sürücüler günde iki defa uygulama açık halde sürüş gerçekleştirirler ise bir yolcu ile eşleşmeseler dahi Volt direkt ayda 100₺ ödemeyi garanti ediyor.

5 Aralık tarihinde Volt, sürücü sayısını arttırmaya ek olarak İstanbul’un en uygun fiyatlı yolculuğunun keyfini çıkaracak olan yolcuları sisteme dahil etmeye başlamak için büyük bir pazarlama kampanyası başlatacak.

Volt’da neler oluyor ve sırada ne var?

3 yıllık geliştirme sürecinin ardından Volt’un pazardaki soruna doğru çözümü getiren ürünü bulduğuna inanılıyor. Volt’un 3.0 sürümü (Haziran ayında talebe bağlı gerçek zamanlı kişiden kişiye yolculuk paylaşımına geçişi) sonrasında sürücülerin uygulamada kalma oranında aydan aya %30 büyüme gerçekleşiyor. Volt şu anda günde aktif 250 sürücüye, haftalık 700 aktif sürücüye ve aylık 1.500’den fazla sürücüye sahip ve bunları 10k₺’dan daha az bir pazarlama bütçesi ile başardı.

Volt bu büyümeyi sürdürülebilir kılar ise İstanbul içerisinde günlük 100,000’den fazla sürücüye sahip olacak. Hiçbir iş modelinin sağlayamayacağı düzeyde rekabetçi bir ücretlendirme sunan Volt’un en yakın örneği ise San Francisco’da bulunuyor.

Volt bunu nasıl yapıyor?

Volt sürdürülebilirlik ve kullanıcı sayısını artırmak için sürücü ve yolculara çeşitli avantajlar sunuyor.

Miller & Ödüller ile Oyunlaştırma: Sürücüler her KM başına bir Mil Puanı ile ödüllendirilir. Lider tahtası dışında mil puanlar yemeksepeti indirimleri, ücretsiz araba yıkama ve benzininden Apple saat ya da iPhone’a kadar kazandırabilir.

Garanti gelir: Sürücüler günde iki kere uygulamaları açık halde yolculuk gerçekleştirdikleri sürece aylık en az 100₺ kazanmaları garanti edilir. Değerlendirme için sürücülerin güvenlik doğrulamalarından geçmeleri, 4.5 üzerinde oylamaya sahip olmaları ve kabul oranlarının %70’in üzerinde olması gerekir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>