Hastaneler çalışan beklentilerini BT ile yönetiyor

0

Kurumsal müşterilerine IT alanında pazar bilgisi ve danışmanlık hizmetleri sunan IDC‘nin, gerçekleştirdiği araştırmaya göre hastanelerin bilgi teknolojilerine yönelimlerinde, çalışan memnuniyeti en önemli neden olarak sıralanırken verimlilik ve organizasyonel büyüme bunu takip ediyor.

“Hastane çalışanlarının beklentisi IT yatırımlarında önemli bir etken

Araştırmaya liderlik eden Health Insights analisti Nino Giguashvili, çalışan beklentisinin kendilerini şaşırttığını, ancak Türkiye IT sağlık pazarının gelişimini göstermesi bakımından da bir o kadar önem arz ettiğini ifade ediyor. Sağlık hizmetleri sektörünün çok hızlı bir gelişme gösterdiğine dikkat çeken Giguashvili, buna karşılık kalifiye eleman sayısında beklentiler nispetinde bir artışın olmamasının mevcut çalışanların elde tutulmasını daha bir önemli hale getirdiğini belirtiyor.

IDC analizine göre, çalışan davranışları Türkiye’deki sağlık IT yatırımlarında temel faktörler arasında bulunuyor. Bununla birlikte, yetişmiş personel sayısının kısıtlı olması IT alanında yenilikçi politikalar uygulanmasını zorlu hale getiriyor. Hastalara ait tıbbi kayıtların dijitalleştirilmesi ve bunların dijital ortamlarda saklanması, araştırma raporunda dikkati çeken diğer unsurlar arasında yer alıyor.

Türkiye’de, sağlık alanındaki temel eğilimlerin pozitif bir gelişim gösterdiğini ifade eden IDC analisti Giguashvili, bunun hastalar için pozitif bir unsur olduğunu söylüyor. Giguashvili’nin, ifadesine göre sağlık alanında gelecek yıllarda en hızlı büyüme mobilite alanında yaşanacak. Geçtiğimiz Mayıs ayında, nüfusu 100 bini geçen yerleşim merkezlerindeki 30 hastanenin IT yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, yeni nesil sağlık teknolojileri kadar spesifik sağlık çözümlerini de analiz etti.

Klinik iş akışları ile entegre hastane çözümlerinin sağlık çevrelerince kabul görmesinin zaman alacağını öngören araştırma, finans ve altyapı sınırlamalarına rağmen sanallaştırma, mobil çözümler ile IT güvenliği alanlarında yatırım artışı beklentisini kayda geçiriyor

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>