Techinside Google News
Techinside Google News

Türkiye Girişim Ekosistemi 2. çeyrek raporu yayınlandı

Startups.watch tarafından düzenlenen Türkiye Girişim Ekosistemi 2021 2. Çeyrek etkinliği 13 Temmuz Salı günü canlı olarak düzenlendi.
- Advertisement -

Son dönemde ülkemizdeki girişimlere yoğun ilgi gösteriliyor, özellikle e-ticaret, market ve yemek sektöründe faaliyet gösteren girişimlerimiz dünya devi haline geldi. Tabi her geçen gün yeni bir girişim hayata geçiyor ve devler arasında bunların faaliyetleri gölgede kalabiliyor. Bu kapsamda Türkiye’deki girişimler ne durumda? sorusunun cevabı ile karşınızdayız.

Türkiye’nin milyar dolarlık girişim sayısı artıyor!

Startups.watch tarafından düzenlenen Türkiye Girişim Ekosistemi 2021 ikinci çeyrek etkinliği 13 Temmuz Salı günü canlı olarak düzenlendi. Türkiye Girişim Ekosistemi ile ilgili bir çok istatistik ve öngörü paylaşıldı;

Rakamlarla konuşmak gerekirse: 2021’in ikinci çeyreğinde 63 girişim 746 milyon dolar yatırım aldı. 2021 ilk yarısında ise 129 girişim 1.3 milyar dolar yatırım aldı. Kişi başına düşen melek yatırım ve girişim sermayesi yatırımlarına bakıldığında ise Türkiye bu çeyrekte kişi başına 8.8 dolar yatırım yapıldı.

Bu istatistik ile Türkiye İtalya, Yunanistan, Portekiz, Rusya, Polonya gibi ülkeleri geride bıraktı. Türkiye melek ve VC yatırımları kapsamında ikinci çeyrekte Avrupa’da 8, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da ise 2. sırada yer aldı. Böylece Finlandiya, Norveç, Avusturya, Danimarka, İrlanda, İtalya, Belçika, Polonya gibi bir çok Avrupa ülkesinden daha çok yatırım aldı.

2021 yılı itibariyle ülkemizdeki milyar dolarlık girişim sayısı 5’e yükseldi. Geçtiğimiz yıl Zynga tarafından 1.8 milyar dolar karşılığında satın alınan Peak Games, online market alışverişi ile ülkemizle sınırlı kalmayarak dünya genelinde popülerleşmeye başlayan Getir, e-ticaret denildiğinde ilk akla gelen siteler olan Trendyol ve Hepsiburada‘ya ek olarak bir diğer oyun şirketi olan Dream Games çoktan milyar dolar barajını aşmış durumda.

Dream Games 2. çeyrekte aldığı yatırım ile bu seviyeye ulaştı yani unicorn oldu. Bunun yanı sıra ikinci çeyrekte yatırım alan 63 girişimin 49’u İstanbul’da yer alırken, yine aynı çeyrekte 14 oyun girişimine yatırım yapıldı. Bu kapsamda 2021 yılının ilk yarısında 29 oyun girişimi yatırım almış oldu.

Ülkemizin en gözde girişimlerinden Getir’in değerlemesi 7.5 milyar dolara ulaşırken, Türkiye’de 2021 yılında toplamda 91 milyon dolarlık 5 fon kuruldu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir