Türkiye’de influencer pazarlaması nereye gidiyor?

0

Dijitalleşme hayatımızın her alanın önemli değişimlere kapı açıyor. Hem özel hem de profesyonel yaşantımız dijital çağın getirdikleriyle bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Ayrıca, bazı kavramlar şekil değiştirirken bazı kavramların da çeşitleri artıyor. Dijitalleşmenin etkisiyle yeni bir türe kavuşan kavramlardan biri de pazarlama. Son yıllarda influencer pazarlaması kavramını çok daha fazla duymaya başladık. Peki, influencer pazarlaması nedir? Influencer’ları nasıl tanımlamak gerekiyor?

Influencer pazarlaması nedir?

Influencer pazarlaması ile ilgili sorularımıza yanıt almak için Inflow Summits Kurucusu Emre Gelen ve Inflow Summits Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Afşın Avcı ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Ayrıca, 22 Ekim tarihinde, bu yıl ikincisi düzenlenecek INFLOW Global Summit&Awards’19 hakkındaki en yeni bilgileri yine onlardan aldık.

Influencer’lık nedir? Influencer’ları nasıl tanımlarsınız?

Afşın Avcı: Kısaca, kitlelerin eğilimlerini ve pazarın trendini belirleyen, Instagram, Youtube, Twitter, Facebook gibi kanallar aracılığıyla takipçileri yönlendiren fikir liderlerine ‘Influencer’ diyebiliriz.

Türkiye’de influencer pazarlaması nasıl karşılık buluyor? Yurt dışı ile arasındaki farklar neler?

Emre Gelen: Türkiye’de influencer pazarlaması özellikle son 3 yılda markaların ana stratejileri arasında yer almaya başladı. Dijital pazarlamanın öneminin artması, bunun en büyük sebeplerinden biri. Globalde, özellikle ABD’de, influencer pazarlamasının Türkiye’ye nazaran çok daha sistematik ve kontrollü olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de sektör henüz tam oturmuş değil; bir noktada bunun düzenlenmesi için de bir çalışma yürütüyoruz.

Afşın Avcı: Türkiye’deki markalar influencer pazarlama çalışmaları yürütse de tam anlamıyla sektörü yeni yeni tanıyorlar, adapte ediyorlar. Globalde özellikle marka nezdinde sistem daha sağlam ve oturmuş durumda. Bu sebeple ortaya çıkan pratiklerin kalitesi ve içeriği de daha güçlü oluyor. Yine de Türkiye birçok Avrupa ülkesine göre bu konuda kendini çok geliştirdi. Sosyal medya kullanımının bu kadar yüksek olduğu bir pazarda aksi de beklenemez.

Influencer pazarlaması her marka için uygun diyebilir miyiz?

Afşın Avcı: Influencer’ları birer fikir liderleri olarak ele aldığımızda, farklı uygulamalar ve projelerle bu fikir liderleri ile çalışmak markaların belirli ürün ve hizmetlerini öne çıkarmak için doğru strateji olabilir. Influencer pazarlaması dediğimiz zaman sadece bir güzellik markasının yeni çıkacak bir makyaj ürünü ya da hazır giyim markasının yeni koleksiyonu gibi sektörel bazda kısıtlanmamak gerekir. Bir enerji, otomotiv hatta inşaat sektörlerinde bile yaratıcı iş birlikleri gerçekleştirilerek influencer pazarlaması uygulamaları yapılabilir. Burada esas olan markanın gerçekten bu stratejiye ihtiyacı olup olmadığı, varsa kime ve nasıl hitap edileceğinin iyi belirlenmesi gerekir.

Bu pazarlama türünün önümüzdeki yıllardaki gelişimi sizce nasıl olacak?

Emre Gelen: Influencer pazarlaması, bugünkü uygulamalarla, değişen teknolojiler ve pazarlara adapte biçimde her zaman var olacak. Bugüne kadar olduğu gibi; 1900’lerde yazılı basının üstlendiği misyonu şimdi dijital kanallar üstleniyor. Önceki dönemde moda editörleri trendleri belirlerken artık bu misyon dijital liderlere yüklendi. Fikir liderleri ve ‘trendsetter’lar hep var ve hep olacak; ismi, yöntemi ve kapsamı dinamik kalmak koşuluyla tabi.

Bu yıl Global Summit’te bizleri neler bekliyor?

Emre Gelen: Bugüne kadar üstlendiğimiz 3 ana misyon var. İlki, Türkiye’deki influencer pazarlaması sektörünün sürdürülebilir gelişimini sağlayıp sektör profesyonellerine doğru ve güncel şekilde bilgi akışı sağlamak. İkincisi influencer’larla sektör profesyonelleri ve markalar arasında köprü olmak. Sonuncusu ise Türkiye’nin daha önce hiç tanıtılmadığı kadar organik ve yüksek erişimli bir tanıtıma sahip olmasına katkı sağlamak. Bu kez bu misyonu INFLOW Global Summit & Awards’19’da, yalnızca konferans ve B2I (business-to-influencer) toplantıları ile değil; aynı zamanda geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ödül töreninin ikincisiyle birlikte üstleniyoruz.

Afşın Avcı: INFLOW Awards’18’de Türkiye’deki influencer ve markaları hedeflemiştik. Bu yıl global kategorilerde de ödül veriyoruz ve hem Türkiye’deki hem globaldeki influencerların markalarla bir araya gelerek bir değer yaratması adına çalışıyoruz. Etkinlik kapsamında konferans, ödül töreni, hoş geldiniz yemeği ve influencer partisinin yanı sıra aynı zamanda Türkiye’nin 3 farklı destinasyonunu katılımcı influencerlara deneyimleteceğimiz muazzam bir program bizi bekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>