Türkiye’de 4 şirketten 3’ü şirket içinde güvenlik vakası yaşıyor

0

security2
Şirketin BT altyapısı genişledikçe tehdit ortamı da genişler. Yeni bileşenler yeni zayıf noktalar demektir. Bu durumun ciddiyeti her çalışanın, özellikle de BT bilgisine sahip olmayanların değişen BT ortamının hızına ayak uyduramaması nedeniyle artar. Sonuç olarak şirketler, sadece dış tehditlere değil aynı zamanda çalışanları kaynaklı iç tehditlere de maruz kalır.

Bu durum, dünyanın her yerinden şirket içi tehditlerle karşılaşmış şirketlerin %21’inin, değerli verilerini işlerine etki edecek şekilde kaybetmiş olduğunu gösteren anketle doğrulandı. Çalışmada ayrıca değerli şirket verilerinin yanlışlıkla kaybedildiği (%32) ve kasten kaybedildiği (%16) vakalar da bildirildi. Veri sızıntılarına ek olarak şirket içi kayıplar, çalışanların mobil cihazlarının kaybedilmesini ve çalınmasını da içeriyor. Katılımcıların %19’u yılda en az bir kez kurumsal verileri içeren bir mobil cihaz kaybettiğini doğruladı.

Bir diğer önemli faktör de personel dolandırıcılığı. Ankete katılanların %18’i, çalışanlarının finans dahil çeşitli şirket kaynaklarını kendi menfaatleri için kullandığı durumlarla karşılaştı. Yüzde düşük olabilir ancak, bu vakaların neden olduğu kayıplar önemli olabiliyor.

Kaspersky Lab Uç Nokta Güvenlik Başkanı Konstantin Voronkov şu yorumlarda bulundu: “Tek başına bir güvenlik çözümünün şirket verilerini korumak için yeterli olmadığı bir sır değildir. Bu çalışmanın sonuçları da bunu kanıtlamaktadır. Gerekli olan, güvenlik zekasıyla desteklenen entegre ve çok seviyeli bir yaklaşımdır. Bu yaklaşıma çalışanların eğitimi, özelleştirilmiş çözümlerin kullanımı ve erişim yetkilerinin kısıtlanması gibi güvenlik ilkelerinin kullanımı dahil edilmelidir.”

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>