Türkiye’de 5G ne zaman başlayacak? İşte 5G İhale tarihi!

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uzun zamandır beklenen altyapı çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını söyledi. Bu doğrultuda, bugün itibariyle pilot bölge olarak seçilen İstanbul Havalimanı içerisinde 5G hizmeti verilmeye başlandı. Aynı zamanda Türkiye genelinde alt yapı kurulumu için 5G ihalesinin ne zaman yapılacağı da söylendi.

5G ihalesi, 2023’ün ilk çeyreğinde yapılacak!

YouTube video

Uzun zamandır beklenen 5G hizmeti, bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katılımı ile İstanbul Havalimanı içerisinde düzenlenen etkinlikte hayata geçirildi. Aynı zamanda 5G için yapılacak olan ihalenin de 2023’ün başında gerçekleşeceği söylendi.

İstanbul Havalimanı

Ayrıca 2G’nin de ömrünün sonuna geldiği belirtildi. Tabii bu hizmeti uzun bir süredir kimse kullanmıyor. 90’ların sonunda imzalanan 2G imtiyaz anlaşması neticesinde Turkcell ve Vodafone 2023, Türk Telekom ise 2026 yılına kadar kullanmaya devam edebilecek. Fakat bugünkü açıklama sonrasında belirtilen tarihlerden daha önce fişinin çekileceği anlaşıldı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2053 vizyonunu açıkladı. Burada 5G ve fiber internet altyapılarına da değinildi. Buna göre, Temmuz ayı bitmeden hayata geçirilecek olan 5G hizmeti, önümüzdeki 30 yıl boyunca tüm ülkeye yayılacak.

Tabii 2053 tarihi yanıltıcı olabilir. Zira önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni pilot bölgelerle birlikte büyük şehirlerde yayılmaya başlayacak. 2030’a gelene kadar da 4.5G kadar olmasa da iyice yaygınlaşması bekleniyor. Türkiye’nin en ücra köşesine gelişi için ise belirtildiği gibi 20-30 yıl gerekebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>