Türkiye’de e-ticaretin şekli değişiyor

0

Türkiye’de e-ticaret sektörü Haziran 2015’te yeni bir döneme girecek. Bu tarihte yürürlüğe girecek olan 6563 sayılı Elektronik Ticaret Kanunu ile özellikle pazaryeri sınıfındaki e-ticaret platformları için önemli değişiklikler geliyor. İyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, bu değişikliği, “Yasaya göre üçüncü şirketler ve şahıslar için tahsilat yapanlar bu yasaya tabii tutuluyor ve ödeme kuruluş lisansı almak zorundalar.” sözleriyle özetliyor.

Bu noktada İyzico vb. şirketlerin önem kazandığına dikkat çeken Özbugutu, büyüme hedeflerini, yasanın da etkisiyle agresif tuttuklarını belirtiyor. Yaklaşık iki yıl içinde 10 bin kayıtlı müşteri sayısına ulaştıklarını söyleyen Özbugutu, 2015’te bu sayıyı 10 katına çıkarmayı hedeflediklerini, işlem sayısı ve işlem hacminde de benzer bir artış beklediklerini dile getiriyor.

Üç kişiyle başladıkları yolculukta kısa sürede 30 kişiye ulaşan İyzico’nun, hedefleri doğrultusunda çalışan sayısında da artış olması sürpriz olmayacak. Bir önceki yıla oranla yüzde 400 büyümeyi başaran şirket, Türkiye’de 12’si banka, 10’u da alternatif ödeme metodu olarak 22 ödeme sistemi ile entegre bir yapıya sahip. İyzico, tek tıkla ödeme, uygulama içi ödeme, fraud (sahtecilik) kontrolü, marketplace çözümü gibi çok sayıda hizmeti sunarak, her ölçekten e-ticaret şirketine ödeme sistemlerinde ihtiyaç duyacağı her aşamada çözüm sunuyor.

Startup’lara öneriler

E-ticarete adım atan şirketlerin bir noktadan sonra ödeme altyapısını düşünmemeleri gerektiğini söyleyen Barbaros Özbugutu,  bu hizmeti profesyonel bir şirketten almanın onların avantajına olacağını belirtiyor. Bu sayede pazarlama teknikleri, iş modeli, büyüme hedeflerinin yönetimi gibi konulara daha rahat odaklanabileceklerini söyleyen Özbugutu, yeni yasanın ve BDDK’nın buradaki duruşunun hem sektör ekosistemi hem de Türkiye ekonomisi için olumlu olduğuna dikkat çekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>