Techinside Google News
Techinside Google News

Türkiye’de ilk 4G servisini Vodafone verebilir

Sansasyonel bir başlık gibi görünebilir ama gerçekten de 4G servisini, ihalesi dahi yapılmadan, Türkiye'de ilk kez Vodafone üzerinden alabilirsiniz.
- Advertisement -

Türkiye’de henüz 4G ihalesi gerçekleşmedi. Söylentiler ve beklentiler ihale sürecinin 2015 yılının sonuna doğru tamamlanıp servisin ilk kez 2016 yılı içinde kullanılmaya başlaması yönünde. Ancak bu kadar çok beklemeniz gerekmeyebilir.

Bu hafta Pazartesi günü Yunanistan Ulusal Telekomünikasyon ve Posta Komisyonu (EETT) daha önce gerçekleşen 800 MHz ve 2600 MHz (4G) frekans ihalesine ait sonuçları açıkladı. Bu sonuçlara göre Vodafone her biri 4,70 milyon Euro bedel 4 adet çift kanal ve her biri 1,3 milyon Euro bedel ile iki adet tek kanal frekans kullanım hakkını kazandı.

Yunanistan hükümeti bu ihale ile birlikte Vodafone dahil olmak üzere toplam üç operatörden (diğerleri Cosmote ve Wind Hellas) 381,1 milyon Euro gelir elde etmiş oldu. Vodafone tüm kazandığı ihaleler için (800 MHz frekansları da dahil olmak üzere) toplam olarak 124,50 milyon Euro ödeyecek.

Türkiye’de 4G nasıl çalışacak?

Türkiye’nin batı sahil bölgelerinde ve Yunanistan sınırındaki bazı bölgelerde Yunanistan’daki Vodafone servisine ait sinyaller alınabiliyor. Bu durumda Türkiye’deki GSM hatlarınız ile roaming statüsünde Yunanistan üzerinden GSM servisini kullanabiliyorsunuz. Vodafone Red tarifesi aboneleri ise günlük 10 TL ödeyerek, tarifeleri dahilinde olan servislerden, yurt dışında Vodafone servislerinden faydalanabiliyorlar ve bunlara 4G hizmetleri de dahil. Bu durumda Vodafone Türkiye aboneleri eğer Red tarifelerinden birini kullanıyorlarsa, 4G destekli telefonları ile, Türkiye’nin batı kesimlerinde Vodafone Yunanistan servisi üzerinden roaming yaparak ve günlük 10 TL ödeyerek Vodafone 4G servisini kullanabilecekler.

Türkiye’de 4G geç mi kaldı?

Bu sorunun cevabı maalesef evet. Artık dünyada genişbant internet erişiminin bir gelişmişlik göstergesi olması, her ne kadar ülkemizdeki 3G servisleri teknolojik açıdan oldukça gelişmiş dahi olsa, 4G için geç kaldığımızı söyleyebiliriz. Üstelik tek problem 4G ihalesinin yapılıp, 4G destekli baz istasyonlarının kurulmasından ibaret değil. Bu istasyonlar arasında yeterli trafiği sağlayabilecek fiber hatların da kurulması gerekiyor. Ancak Türkiye’de fiber altyapının gelişmesi yeterince hızlı değil.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir