Türkiye’nin hibrid otomobil karnesi açıklandı

0

Türkiye hibrid otomobil

Türkiye Hibrid Otomobil Derneği (TEHAD), Türkiye’nin 2018 yılı ilk çeyrek karnesini açıkladı. Açıklanan son veriler, Ocak-Şubat- Mart aylarını içeriyor.

Türkiye hibrid otomobil satışları 2.5 kat arttı

Türkiye’de 2018 yılı ilk çeyreğinde, toplamda 1295 adet elektrikli ve hibrid otomobil satışı gerçekleşti. Bu satış hacminin 48 adetini tamamen elektrikli otomobiller oluştururken, 1247 adedini hibrid motor seçeneğine sahip otomobiller oluşturdu. Bu satışlar, 2017 yılının ilk çeyreği ile kıyaslandığında 2.5 katlık artış anlamına geliyor. 

Hibrid otomotiv pazarındaki marka verilerine baktığımızda ise Toyota C-HR, geçem yıl olduğu gibi bu yıl da birinci oldu. 2018 ilk çeyreğinde toplamda 920 adet Toyota C-HR satışı gerçekleşti. Ülkemizde üretilerek Avrupa’ya satılan Toyota C-HR modeli, Avrupa’da da en çok satılan hibrid model oldu.

Tamamen elektrikli modellere baktığımızda ise Renault Zoe 36 adetlik satışla dikkat çekiyor. Onu BMW i3 modeli 12 adet satış ile takip etti. Bu veriler içerisinde distribütör kanalı olmadığı gerekçesiyle Tesla’nın satış rakamları bulunmuyor.

Türkiye hibrid otomobil

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>