Türkiye’nin ilk yeni medya ve dijital sanat müzesi XMAM açıldı

0

Teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan X Media Art Museum açıldı. Kültür-sanat alanında öncü projeleri ile bilinen DasDas iş birliğiyle açılan müzenin tanıtım toplantısına, X Media Art Museum kurucuları Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Alıc katıldı. Ayrıca müzenin direktörü Esra Özkan ve müzenin destekçisi Paribu CEO’su Yasin Oral da etkinlikte yer aldı.

Müzenin açılışına ilişkin basın toplantısında Mert Fırat, X Media Art Museum’da seyircinin müzenin bir parçası olduğunu söyleyerek müze hakkında bilgilerde bulundu.

Müzenin ilk sergisi Leonardo Da Vinci dünyasından

Fırat, “Artık dünyanın değiştiğini ve başka bir yere doğru gittiğine şahit oluyoruz. Eserler yalnızca tek kişinin değil, birçok kişiye ait. Ve iyi ki bu düşünceye doğru giden bir çağda yaşıyoruz. XMAM’da seyirci müzenin bir parçası oluyor. Hem fiziksel hem de duygusal olarak dahil oluyor. XMAM’ın ilk sergisi, 500 yılı aşkın kültürel ve sanatsal mirası olan veriyi izleyici ile buluşturuyor. Biz bu sanatı daha da araştırmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Yeni medya ve dijital sanat müzesi X Media Art Museum’ (XMAM), Paribu sponsorluğundaki ilk sergisiyle 30 Ocak tarihinde sanatseverlerle buluşacak. Uluslararası pek çok ödülün sahibi ve dünyaca ünlü Ouchhh stüdyo Leonardo Da Vinci: Wisdom of AI Light Exhibition / Leonardo Da Vinci: Yapay zekâ Işığın Bilgeliği. Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse sergisi, sanat tarihinin verileri kullanılarak oluşturuldu.

Leonardo Da Vinci’nin çizimleriyle başlayan ve 3D modellemesi ile devam eden sergide veri tabanı olarak sanatçının icatları, makine çizimleri ve eskizleri kullanılıyor. Sanat tarihi verileri ve Leonardo Da Vinci’nin bilgilerinin yapay zekaya öğretilmesiyle elde edilen çıktılar, 15 milyar fırça darbesiyle partikül olarak soyut estetik bir dilde tüm mekanda karşılık buluyor.

Aynı zamanda Michelangelo, Raphael, Boticelli tarafından yapılan sanat tarihinin ünlü başyapıtlarının verileri ve çıktıları da serginin ilk girişinde yer alıyor. Serginin ilk bölümünün müziği dünyaca ünlü Oscar ödüllü Nomadland filminin bestecisi Ludovico Einaudi ve Mercan Dede’ye ait.

Türkiye’de alanında ilk olan XMAM, kapsayıcı, interaktif, disiplinler arası sanat üretimleriyle, seyircisini sanatının bir parçası yapan deneyimleri sergilerken aynı zamanda eğitim, atölye ve üretim çalışmalarına da ev sahipliği yapacak. Çocuklar için de eğitim programları organize edecek müze, sanat ve teknolojiyi herkesin hayatına dahil eden çalışmalar üretecek.

XMAM 28-29 Ocak tarihlerinde Metropol Istanbul’da ücretsiz gezilebilecek. 30 Ocak tarihinden itibaren ise biletler Mobilet’te satılacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>