TÜSİAD, İşim Gücüm Geleceğim projesini duyurdu

0

İşim Gücüm Geleceğim

TÜSİAD, Türkiye’nin sahip olduğu yetkinlik potansiyelini ortaya çıkarmak ve ekonomik büyümede kilit rol oynayan dijital dönüşümünü desteklemek için İşim Gücüm Geleceğim projesini duyurdu. Bilişim sektörünün önde gelen markaları da projeye destek oldu.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski‘nin açılış konuşmasını yaptığı basın toplantısında projenin detaylarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Başkanı Serkan Sevim ile TÜSİAD Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çalışma Grubu Başkanı Burak Aydın açıkladı.

TÜSİAD’ın projedeki hedefleri neler?

TÜSİAD iş dünyası tarafından ihtiyaç duyurulan dijital beceri ve yetkinliklere sahip nitelikli işgücünün oluşmasına katkı sağlamak amacıyla İşim Gücüm Geleceğim projesi aracılığıyla şu çalışmaları yürüteceğini bildirdi:

  • Yeni nesil bilişim teknolojileri alanında ücretsiz “online eğitim platformu” oluşturmak.
  • Dijital yeteneklerin önemi ve mesleklerin dönüşümü hakkında farkındalık çalışmaları yapmak.
  • Öğrencilerin ve genç profesyonellerin dijital yetkinliklerini ve becerilerini artırmak.
  • Yeni nesil teknolojiler odağında, nitelikli işgücüne dayalı yetenek havuzu oluşturmak, gençlerin staj ve istihdam fırsatları ile buluşmasına katkı sağlamak.
  • Eğitimlerin uluslararası sertifikalar ile desteklenmesini sağlamak.
  • Gençlerin ve genç profesyonellerin kariyer planlarını hedeflerine uygun olarak şekillendirmeleri için rehberlik etmek ve uygun eğitim programları ile desteklemek.

İşim Gücüm Geleceğim projesindeki eğitimler

TÜSİAD, İşim Gücüm Geleceğim projesinde ücretsiz olarak verilen eğitimleri şu şekilde sıraladı:

Veri bilimi

Veri Bilimi, verilerin uçtan uca analiz edilmesidir. Veriler bazen ilişkisel veri tabanlarında olabileceği gibi bazen de log dosyaları, sensör verileri gibi değişik kaynaklardan da toplanabilir. Veri bilimci ise bu verileri analiz edip sonuçlarını paylaşır.

Trickbot yazılım ağı

Yazılım geliştirme

Yazılım geliştirme gereksinim duyulan bilgisayar programlarının, yazılımların kodlarını kullanarak ürün geliştirebilmektir. Çağdaş bilişim uygulamalarına hâkim olan, yenilikleri izleyebilen bilgisayar bilimidir. Öte yandan yazılım geliştiriciler, yöneticilik konularında eğitilmiş, vizyon sahibi, ulusal ve uluslararası sektörle entegre olabilen, yabancı dil bilen, internet programcılığı ve ağ programlaması bilen, veri madenciliği ve veri bilimi alanlarında bilgi sahibi olan donanımlı ve çok yönlü kişilerdir.

Veri analizi ve görselleştirme

Veri analizi elde olan ve yeni elde edilen verileri, anlamlandırma, yararlı sonuçlar elde etme ve karar alma sürecini destekleme amacıyla inceleme, temizleme, dönüştürme ve modelleme sürecidir. Veri görselleştirme ise verilerin insan beyninin algıladığı görsellere çevrilmesidir. Bu görselleştirme, teknoloji ve gerekli araçlar ile büyük ölçüde bilgiyi analiz eder ve veriye dayalı kararlar almayı sağlar.

Trend Micro bulut

Bulut çözümleri

Bulut çözümleri; depolama, veri tabanı, yazılım, makine hafızası, analiz, sunucu gibi bilgi işlem hizmetlerinin, internet üzerinden hızlı inovasyonlar sağlanarak ekonomik açıdan da değerlendirilerek sunulmasıdır.

Mobil uygulama geliştirme

Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar gibi donanımlı mobil cihazlar için optimize edilmiş yazılım oluşturmak ve geliştirmektir. Mobil uygulamaları geliştirebilmek için kodlar, ikili dosyalar ve varlık oluşturmayı, API ile veri erişimi ve cihazlarda test etmeyi içermektedir.

Avrupa Komisyonu yapay zeka

Yapay zeka

Bilgisayar, tablet ve benzeri donanımlı cihaz kontrolü altında olan sistemler, robotlar veya makinaların faaliyetleri ve kabiliyetleri olarak tanımlanabilir. Yapay zekâ cihazların insan zekâsını bir nevi taklit ederek veri analizi yapmasını ve düşünmesi sağlar ve böylelikle çözüm üretmesini destekler.

Siber güvenlik

Bilgisayar, tablet, ağlar ve veriler, sunucular gibi donanımlı cihazları korumak amaçlı inşa edilen güvenlik sistemleridir. Bilgi teknolojisi ve bilgi güvenliği olarak da adlandırılabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>