Twitter Trump’ın fişini çekebilir

0

ABD Başkanı Donald Trump’ın son dönemlerdeki agresif Twitter paylaşımları, Trump’ın Twitter hesabının kapatılmasıyla sonuçlanabilir. Twitter’dan gelen bilgiler şirket yöneticilerinin bu seçeneği ciddi ciddi tartışmaya başladığını gösteriyor.

Trump bir süre önce bir gazeteci kadını hedef alan saldırgan paylaşımlarda bulunmuş, dün ise CNN televizyonunu temsil eden bir kişiyi dövdüğünü gösteren bir güreş videosu paylaşmıştı. Paylaşımlarında başkalarını tehdit eden, saldırgan tonlar kullanan Trump’ın başkan olmasa, yapılan şikayetler sonucu hesabının çoktan kapatılacağını savunan Twitter kullanıcıları da sosyal medya servisinin yönetimine hesabı kapatmaları için baskı yapıyorlar.

Şiddet vurgusu yapmak, tehdit içeren tweet’ler atmak Twitter’ın kullanıcı sözleşmesine tamamen aykırı bir durum. Ancak ABD Başkanı’nın hesabını kapatmak da ayrıca cesaret isteyen bir durum. Twiter bunu yapacak olursa, ya kahraman olacak ya da karşılaşacağı ağır yaptırımlarla kepenklerini kapatmak zorunda kalacak. Jack Dorsey’in  başkanın öfkesini doğrudan üzerine çekmeden bu sorunu nasıl çözebileceklerine dair Twitter yöneticileriyle yaptığı toplantılar son derece zor geçiyor gibi görünüyor.

CNN editörleri, paylaşılan video hakkında Twitter’a soru sorduklarında Twitter yöneticilerinin bu videoyu bir kural ihlali olarak görmediklerini, yapılanın politik bir mizah kurgusu olarak değerlendirdiklerini açıklamaları da dikkat çekmişti. Diğer bir deyişle, Twitter başkanın paylaşımlarına şimdilik hoşgörüyle yaklaşmayı tercih ediyor ancak baskılar arttığında veya Trump yeni bir paylaşımla tüm dünyayı çok ettiğinde hesabı kapatmak zorunda kalabilirler. 

İşte tartışmalara neden olan o video:

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>