Uber 24 bin otonom araç satın alıyor

0

Araç paylaşım uygulaması Uber otonom araç devriminde öncü rol üstlenmek konusunda önemli bir adım atıyor. Şirket, Volvo ile 24 bin yeni otonom XC90 SUV aracı satın almak konusunda anlaştı. Uber’in geliştirdiği otonom sürüş teknolojisini kullanan Volvo araçları şimdi araç paylaşım uygulamasının filosunda önemli bir ağırlık kazanacak.

Otonom araç devrimi başladı mı?

San Francisco çıkışlı araç paylaşım uygulaması, Volvo’dan 24 bin otonom araç satın alacağını açıkladı. Otonom araçlar şimdilik resmen trafikte kullanılmaya uygun olmasalar da ABD’de hükumetin sürücüsü bulunmayan otonom araçların yollara çıkmasına her an izin verebileceği de konuşuluyor. Uber’in ise bu izin çıktığında, ABD’de sürücüsüz taksileriyle hemen harekete geçmesi ve pazarda önemli bir pay kazanması bekleniyor.

Öte yandan Uber’in sürücüsüz araç teknolojisinin Google’dan çalındığı da mahkeme tarafından tespit edildiği için şirketin önümüzdeki günlerde önemli bir tazminat ödemesi de gündeme gelebilir. Mahkeme, Google’ın eski bir çalışanının Waymo’nun sırlarını çalarak Uber’e götürdüğünü kabul etmiş ancak Uber’in teknolojiyi zamanla geliştirerek kendine has farklı bir teknoloji ürettiğini dile getirmişti. 

Çinli Volvo şimdi Uber’in bu “çalıntı” teknolojisini kullanan 24 bin XC90 SUV aracı şirkete teslim ederek, otonom araç endüstrisinin ilk ve en büyük satışını gerçekleştirmiş olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>