30 saat süren iş mülakatı olur mu?

0

apple mülakat soruları

Yolculuk esnasında müşterilerine mühendislik pozisyonlarında iş fırsatı sunan Code on the Road uygulaması ile işe alım süreçlerine yepyeni bir bakış açısı getiren Uber’de sıra mülakata gelince personel adayının beli bükülüyor.

BusinessInsider haberine göre Uber CEO’su Travis Kalanick, bizzat işe alacağı eski VMware yöneticisi Thuan Pham arasında bir saat olarak planlanan ilk mülakat görüşmesi iki saate uzadı. Bu görüşme sonrasında iki hafta süren telefon maratonu başlarken, 30 saati aşkın Skype görüşmesi “böyle mülakat mı olur?” dedirtti.

Uber’in ilk günleri böyle şekillendi

Bu Skype görüşmesi öncesinde Kalanick, görüşmek istediği konu başlıklarını yönetici adayı Pham’e fotoğraf olarak gönderdi. Ardından ikili görüşmeye başladı ve 30 saat durmaksızın devam etti. GreekWire röportajında mülakat sürecine değinen Thuan Pham, “Her bir konu başlığını ele alınca tüm detaylarıyla konuştuk. Bir başlıkta personelin işe alımını ve işten çıkarılışını konuşurken, diğer başlıkta mühendislik ve proje yönetimini tartıştık.”

Bu oyunu kazanan Uber’de mühendis oluyor!

Daha sonra CTO olarak işe giren Thuan Pham’e göre 30 saatlik soru cevap süreci mülakattan çok, iki iş arkadaşı arasındaki görüşme şeklinde gerçekleşti. Bir telefon görüşmesinde Kalanick konuşmayı bıraktı ve tekliflere geçti. “Beni en çok etkileyen, Kalanick’in kendi görüşlerini paylaşan birini değil, fikirlerde çeşitlilik araması oldu. Kendisine meydan okuyabilen ve onun meydan okuyabileceği biri…”

Teklif geldikten sonra Pham 30 dakika kadar düşündü ve Uber’e teknoloji yöneticisi (CTO) olarak katılmayı kabul etti. Uber’in 40 kişilik bir mühendislik ekibine sahip olduğu üç yıl önce gerçekleşen bu mülakat ve işe alım sürecinin ardından, Pham bugün 1200 kişiye ulaşan bir ekibi yönetiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>