Uber “fakir” semtlere yemek dağıtmayı durdurdu

0

ABD’de Uber Eats markası ile yemek dağıtma hizmeti de veren Uber, San Francisco’da görece düşük gelirli vatandaşların yaşadığı bazı bölgelerine artık yemek servisi yapmayacağını duyurdu.

“Yemekleri götürmüyoruz, hadi bakalım!”

Sorunun nedeni ise şehir yönetiminin küçük işletmeleri korumak için aldığı sipariş komisyon limiti… Pandemi nedeniyle zor zamalar yaşayan küçük restoranları korumak isteyen şehir yönetimi, Uber Eats gibi sipariş dağıtım şirketlerinin küçük restoranlardan alabileceği komisyon oranını sınırlandırmıştı. 

Bu hamlenin karşısında, düşük sipariş oranları ile çalışmanın şirketin maliyetlerini karşılamadığını savunan Uber, bu semtlerde yemek siparişi dağıtımını durdurduğunu açıkladı. 

San Francisco yöneticilerini adeta çıldırtan bu karar sonrasında, halktan da büyük tepki alan Uber için sert yorumlar yapılmaya başlandı. Küçük işletmelerin pandemi sırasında ayakta kalabilmesinin en önemli güvencesi, evlerden verilen siparişler ve Uber şimdi bu siparişleri evlere götürmeyeceğini açıklayarak ülkenin en nefret edilen şirketleri listesinde tepeye yükseldi. 

Uber’den boşalan yere ise Lyft’in yerleşmesi sürpriz olmayabilir. 2016’da ABD başkanlık seçimleri sırasında Trump’ı destekleyen Uber’e tepki olarak çok sayıda insan Uber kullanmayı bırakarak Lyft ile çalışmaya başlamıştı. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>